Washington/Erbíl/Bagdad/London. George Bush tegnap vizsgálatot jelentett be az iraki tömegpusztítófegyver-programokkal kapcsolatos vitatott titkosszolgálati információk ügyében.
Mégis lesz vizsgálat
Jelentést, de mikor?
A tavaly márciusban kezdett iraki háború előtt az amerikai hírszerző szervek értesülései ugyanis arról szóltak, hogy az arab ország vegyi és biológiai fegyvereket birtokol. A háború óta eltelt időben azonban nem találtak egyetlen ilyen fegyvert sem. A testületnek várhatóan csak jövőre kell előterjesztenie jelentését, elkerülendő, hogy munkájának eredménye kampánytémává váljon a novemberi amerikai elnökválasztás előtt.
Blair mellett a toryk
A brit kormány folyamatos kapcsolatban áll az USA-val az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési adatok kivizsgálásának ügyében, de addig nem tesz hivatalos bejelentést az ügyben, amíg a Fehér Ház nem tesz így. Ennyit közölt a Downing Street tegnap, pár órával Bush bejelentése előtt. Michael Howard, a konzervatív ellenzék vezére hétfőn közölte: a párt hivatalos indítványt terjeszt az alsóház elé a nagy-britanniai vizsgálat megindítására a háború előtti hírszerzési tevékenység hatékonyságáról. Hozzátette: a Konzervatív Párt továbbra is jogosnak gondolja a háborút, mert Szaddám Huszein elűzött iraki elnök veszélyt jelentett a világbékére, és ha magára hagyták volna, jó eséllyel szert tett volna tömegpusztító fegyverekre, ha a háború előtt nem is voltak ilyenek a birtokában. A konzervatív vezér szerint azonban az a tény, hogy eddig nem kerültek elő a háború fő okává megtett tömegpusztító fegyverek, mindenképpen indokolttá teszi a parlamenti vizsgálatot a hírszerzési szervezetek munkájával kapcsolatban. A liberális demokrata ellenzék is vizsgálatot követel, de nem parlamentit, hanem jogit, azzal a céllal, hogy bírósági úton mondassa ki: a brit kormány törvénysértő módon vitte bele az országot az iraki háborúba. Tony Blair kormányfő még nemrégiben is abszurdnak nevezte azt a feltételezést, hogy Irakban nem voltak tömegpusztító fegyverek a háború előtt, legutóbbi nyilatkozataiban azonban már jól érzékelhetően elbizonytalanodott.
Háromnapos gyász
Hatvanhétre emelkedett a vasárnapi észak-iraki kettős merénylet áldozatainak száma. A két legnagyobb kurd politikai párt erbíli székházában elkövetett öngyilkos merényletekért a kurd vezetők iszlám szélsőséges erőket tettek felelőssé. A robbantások következtében 267 személy sebesült meg. Az új adatokat Paul Wolfowitz amerikai védelmi miniszterhelyettessel tárgyaló katonai források közölték tegnap Moszulban. A merénylők muzulmán papok ruháiba öltözve érkeztek a helyszínre és derekukra erősítették a robbanóanyagot – jelentette a kurd televízió. Hosjar Zebari iraki külügyminiszter, aki maga is kurd, úgy vélte: a merénylet mögött az Anszár al-Iszlám terrorcsoport áll, amelyről azt tartják, hogy kapcsolatban áll az al-Kaidával. A kurd „parlament” tegnap háromnapos gyászt rendelt el az iraki Kurdisztánban, vagyis Dahuk, Erbíl és Szuleimáníja kormányzóságokban. A kurd televízió komolyzene sugároz vasárnap este óta, miközben felsorolják a terrortámadásban megölt kurd személyiségek nevét. A két kurd párt vezetői hangsúlyozták: a merényletek megszilárdítják egységüket és megerősítik eltökéltségüket, hogy önrendelkezésüket megvalósítsák egy iraki szövetségi állam keretei között. (m, t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.