Mégis a startnál történt a hiba

Houston. Az amerikai légierő egy földi telepítésű követőkamerájának nagy felbontású felvételein komoly szerkezeti sérülések láthatók a Columbia bal oldali szárnyának belépőélén.

Houston. Az amerikai légierő egy földi telepítésű követőkamerájának nagy felbontású felvételein komoly szerkezeti sérülések láthatók a Columbia bal oldali szárnyának belépőélén. A tragédia előtt 60 másodperccel készült képek alapján – a NASA legutóbbi véleményével ellentétben – mégis a start során történt esemény okozhatta a katasztrófát. A tragédia okait a NASA-val párhuzamosan vizsgáló, független szakértőkből álló bizottsághoz közeli források alapján a Columbia bal szárnyán csipkézett szélű szerkezeti sérülés látható, amint 60 másodperccel a katasztrófa előtt Texas felett repül – írta tegnap az Aviation Week c. szakfolyóirat. A képeket az amerikai légierő egy földi telepítésű követőkamerája készítette, s jelenleg már a NASA Johnson-űrközpontjában vizsgálják őket. A sérülések a bal szárnynak a gép törzséhez közeli részén láthatók.

A légierő nagy felbontású felvételein az is megfigyelhető, amit a gépről lejövő telemetriai adatokból eddig is tudni lehetett: a Columbia jobb oldali manőverező hajtóművei működésbe lépnek, hogy korrigálják a bal szárny sérülése miatt megváltozó aerodinamikai jellemzőket. A szárny csipkézettsége mindenképpen komoly szerkezeti sérülésre, esetleg a szárny egy részének elvesztésére utal. Bármely eset a gép repülési tulajdonságainak megváltozásához vezetett, illetve lehetővé tette, hogy forró gázok áramoljanak a szárny belső szerkezetébe – ez pedig végzetes kombinációnak számított. Lehetséges tehát, hogy a Columbia január 16-ai startja során leváló törmelékdarab mégis komoly szerepet játszott a baloldali szárny sérülésében ott, ahol a légierő felvételei a sérülést mutatják. Ha ezt a független vizsgálóbizottság megerősíti, akkor ez azt jelentheti, hogy a NASA jelenlegi véleményével szemben mégis a start során történt eseményben kell keresni a tragédiához vezető problémák gyökerét. A NASA a február 5-én megtartott sajtótájékoztatón gyakorlatilag kizárta ezt a lehetőséget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?