Meghalt a koronatanú

London. Meghalt – valószínűleg öngyilkos lett – David Kelly professzor, annak a parlamenti vizsgálatnak az egyik koronatanúja, amelyet az angol alsóház külügyi bizottsága indított az iraki háborút megalapozó hírszerzési értesülések kormányzati kezelésének ügyében.

David Kelly professzor a keddi parlamenti meghallgatáson (ČTK/AP-felvétel) A tanú után helikopterrel is kutató rendőrök tegnap találtak egy holttestet az illető otthonától nem meszsze, és közölték, hogy „ruházata és testalkata megfelel” a család által adott leírásnak. David Kelly profeszszort, a brit védelmi minisztérium tudományos tanácsadóját, az iraki fegyverzeti kérdések szakértőjét kedden hallgatta meg a bizottság, miután nyilvánosságra került, hogy esetleg ő lehetett a forrása a BBC rádió egyik súlyos vitákat kavaró értesülésének. A haláleset – miután a rendőrség a holttestet gyakorlatilag Kellyéként azonosította – minden bizonnyal tovább mélyíti a háború ügyében hetek óta tartó belpolitikai válságot Nagy-Britanniában.

A BBC vezető katonapolitikai tudósítója, Andrew Gilligan május végén egy hírműsorban azt mondta: nevének elhallgatását kérő forrása szerint a kormány utasítására tették „szexisebbé” az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló, a katonai beavatkozás hazai támogatottságának erősítése végett tavaly ősszel részleteiben közzé is tett hírszerzési doszsziét. A BBC legvitatottabb állítása szerint Tony Blair miniszterelnök közvetlen szóvivője, Alastair Campbell ragaszkodott ahhoz, hogy a dossziéban szerepeljen: az iraki tömegpusztító fegyverek 45 perces bevetési készültségben voltak a háború előtti hónapokban. Ez a tudósítás példátlan, kölcsönös perfenyegetésektől sem mentes összecsapás-sorozathoz vezetett a munkáspárti kormány és a BBC rádió között. David Kellyt azután hallgatta meg a külügyi bizottság, hogy kiderült: a szakértő beszélt Gilligannel a vitatott tudósítás előtt az iraki fegyverekről. Kelly a beszélgetésről maga tájékoztatta a minisztérium illetékeseit, a tárca vezetése pedig nyilvánosságra hozta a nevét. A BBC szerint a kormány a szakértő kilétének felfedésével igyekezett kicsikarni a rádiótól, hogy ki volt Gilligan tudósításának forrása. A rádió vezetése azonban tagadta, hogy az 59 éves tudományos munkatárs lett volna a forrás. Kelly maga is azt mondta a bizottság előtt: a hírszerzési dossziékról nem beszélt részletesen a tudósítóval, és nem ő állította, hogy Campbell beavatkozása nyomán került bele a tavalyi dossziéba a 45 perces készültségről szóló értesülés. A külügyi bizottság egyszer már lezárt, kifejezetten Kelly meghallgatása végett újra megnyitott vizsgálata is felmentette Campbell szóvivőt e vád alól, jóllehet a kormányt is elmarasztalta egyes hírszerzés adatok indokolatlan túlhangsúlyozása miatt. Egyúttal megállapította, hogy a tömegpusztító fegyverek léte továbbra sem tekinthető bizonyítottnak.

Kelly a Scotland Yard tegnapi közlése szerint előző délután azt mondta családjának, hogy rövid sétára indul; azóta nem látták. A rendőrség helikopterek bevonásával kezdte keresni a minisztériumi tanácsadót, és nem sokkal később bukkant rá a holttestre a szakértő oxfordshire-i lakásától nem messze, egy elhagyatott, erdős domboldalon. David Kelly elismert mikrobiológusként annak idején részt vett az ENSZ iraki fegyverellenőrzési tevékenységében, és több tucatszor járt a Huszein-rezsim idején Irakban. Az utóbbi időszakban a kormány tanácsadója volt iraki fegyverzeti kérdésekben.

Az első londoni kommentárok úgy vélik, a halálesetnek messze ható következményei lehetnek az iraki háború ügyében kibontakozó brit belpolitikai válság további fejlődési irányára. Megfigyelők szerint Campbell szinte biztosan távozik a vezető szóvivői posztról, de a politikai kommentátorok inogni látják Geoff Hoon védelmi miniszter székét is, mivel az ő minisztériuma tolta a figyelem középpontjába a BBC-vel folytatott harcban a rendőrség által „érzékeny személyiségűként” leírt Kellyt.

Tony Blair kormányfő Washingtonból éppen ázsiai körútra indult a haláleset hírének időpontjában; őt is azonnal tájékoztatták a történtekről. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?