Belgrád. Dragan Marsicsanin személyében a szerb parlamentnek harmadik nekifutásra sikerült megválasztania szerdán a házelnököt, amivel hathetes politikai patthelyzet oldódott fel, és megnyílt az út a kormányalakítás előtt.
A tavaly december 28-án megválasztott 250 tagú parlamentben a DSS 53, két szövetségese – a G17 Plus párt (34) és a Szerb Megújhodási Mozgalom/Új Szerbia (22) – pedig összesen 56 mandátummal rendelkezik. Mivel Zoran Zsivkovics leköszönő kormányfő pártja, a DS nem volt hajlandó támogatni Marsicsanin házelnökké választását, a Kostunica-féle pártszövetség a Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök által vezetett Szerbiai Szocialista Párt (SPS) képviselőihez fordult támogatásért. Az SPS vezetői jelezték, hogy készek kívülről támogatni Kostunica kormányát, és ezért cserébe nem kérnek miniszteri posztokat, de igényt tartanak vezető minisztériumi beosztásokra, illetve állami vállalatok irányító testületeiben tagságra. Közölték azt is, hogy az új kormánynak tiszteletben kell majd tartania a szocialisták alapelveit, így például a jövőben nem adhat ki több szerb gyanúsítottat a hágai törvényszéknek.
A megválasztása utáni rövid sajtónyilatkozatban Marsicsanin úgy vélte, hogy Szerbia képesnek bizonyult „megoldani a problémákat, alárendelve a pártérdekeket magasabb rendű értékeknek”. Szerinte a szavazás kimenetele azt jelzi, hogy „nem lehet örökké a régi bűnök fe-lett ítélkezni, sem pedig a régi babérokon ülni”, utalva ezzel az SPS múltjára, illetve a Milosevic-rezsim 2000 októberi megdöntésében fontos szerepet játszó DSS-re.
Zarko Korac (DS) leköszönő szerb miniszterelnök-helyettes természetellenesnek nevezte a DSS és az SPS szövetségét, szerinte a tegnapi parlamenti szavazás rehabilitálta a Milosevics-féle pártot és az általuk 1990 és 2000 között végrehajtott tetteket. Kostunica viszont azt tartja a legfontosabbnak, hogy a parlament munkához látott. A Nyugat abban reménykedett, hogy az általa támogatott reformpárti politikai erők képesek lesznek felülemelkedni a megosztottságon és stabil parlamenti többséggel bíró kormányt alakítanak, elzárva ezzel bármiféle politikai befolyás lehetőségétől a szerb szocialistákat és radikálisokat.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.