May úgy nyert, hogy vesztett

London. Összehozta a kor-mánykoalíciót Theresa May a toryk számára csalódást hozó választási eredmények után. A kormányfő az északír Demok-ratikus Unionista Párttal (DUP) biztosítja az elvesztett parlamenti többséget – derült ki a kormányfőnek a király-nőnél tett látogatása után.

London. Összehozta a kor-mánykoalíciót Theresa May a toryk számára csalódást hozó választási eredmények után. A kormányfő az északír Demok-ratikus Unionista Párttal (DUP) biztosítja az elvesztett parlamenti többséget – derült ki a kormányfőnek a király-nőnél tett látogatása után. May megígérte, kabinetje végigviszi a brexitet, nem késlekednek a tárgyalások.

A várakozásokkal ellentétben nem konzervatív diadalmenet volt a csütörtöki brit választás, sőt parlamenti többségét is elbukta a kormánypárt. Ami jelentősen megnehezítheti a brexitet és az ország irányítását. A baloldal visszatért, a Munkáspárt növelte frakciójának létszámát.

Segítenek az északírek

A csaknem végleges adatok szerint a választásokon a konzervatívok az abszolút többséghez minimálisan szükséges 326 képviselői helynél kevesebbet szereztek a 650 fős alsóházban. A konzervatív frakció létszáma most 317 tagú lehet (330 volt), de a konzervatívokat hagyományosan támogató észak-ír Demokratikus Unionista Párt (DUP) tíz mandátumot szerzett, így a két pártcsoport együttes frakciólétszáma már meghaladja a többséghez szükséges minimumot. Kedvező a konzervatívok számára, hogy valójában nem is kell 326 fő az abszolút többséghez, mivel biztos, hogy a legnagyobb britellenes észak-írországi katolikus párt, a Sinn Féin – amely a választásokon hét mandátumot szerzett – most sem küldi el képviselőit a londoni alsóházba. A Sinn Féin politikai célkitűzése Észak-Írország elszakadása az Egyesült Királyságtól, és egyesülése Írországgal. A párt – jóllehet a választásokon részt vesz – hagyományosan bojkottálja a brit parlamentet, mert nem hajlandó felesküdni a brit korona szolgálatára. A legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt a választásokon jelentősen, 29 fővel 261-re növelte frakciójának létszámát. A Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) jelentős veszteségeket szenvedett: eddigi 56 tagú frakciója 35 fősre olvadt. Kiesett a londoni alsóházból Alex Salmond volt skót miniszterelnök is. A brexitet elindító kiváláspárti UKIP egy képviselője sem jutott be a parlamentbe. Theresa May brit miniszterelnök tegnap máris a Buckingham-palotába hajtott, ahol megbízást kért II. Erzsébet királynőtől az új kormány megalakítására.

Meggyengült a font

A kereskedés kezdetét követően csaknem 2,5 százalékot esett az angol font árfolyama az amerikai dollárral szemben, miután a konzervatív párt elbukta az alsóházi többségét a választásokon. Csütörtök délután még 1,29 dollárt ért egy font, de a tőzsdenyitás után viszont helyi idő szerint reggel nyolcig 1,27 alá esett az árfolyam. Tavaly nyáron a EU-ból való kilépésről döntő népszavazást követően egy napon belül 10 százalékos árfolyamzuhanás sem volt ritka, így a 2,5 százalékos esés még nem tekinthető nagyon drámainak. Napközben aztán némileg erősödött a brit fizetőeszköz, amikor kiderült, hogy May koalíciós kormányt hoz létre.

Eltolták a kampányt

Theresa May brit miniszterelnök katasztrofális kampányidőszakon van túl. Összegyűjtöttük azokat a hibákat, amelyet a kormányfő elkövetett, s amelyek ahhoz vezettek, hogy pártja elveszítette abszolút többségét. May már akkor óvatosabb lehetett volna, amikor áprilisban az előrehozott választások kiírásáról döntött – 3 évvel a rendes választások előtt – , holott korábban még elkötelezett volt a parlament mandátumának kitöltését illetően. Bár akkor minden jel arra utalt, elsöprő győzelmet arathat a Munkáspárt felett, hiszen a közvélemény-kutatások is ezt támasztották alá, a történelemben azért bőven akad példa arra, hogy bukáshoz vezettek az ehhez hasonló próbálkozások. Hasonló történt az 1974-es előrehozott választáson is, amely szintén konzervatív kezdeményezés volt. A végeredmény: a Munkáspárt győzött. May elődje, David Cameron is pórul járt, amikor az uniós tagságról megkérdezte a briteket; az Európai Unióból való kilépéshez (brexit) vezető 2016-os népszavazás egyúttal Cameron kormányfői karrierjének végét is jelentette.

„Ez egy fogadás volt, amelyet Theresa May elvesztett” – vélekedett Mike Finn, a Warwick Egyetem politológusa. „Az események egyúttal megkérdőjelezik politikai ítélőképességét” – tette hozzá. A konzervatívok választási programja széles körben népszerűtlen elemet is tartalmazott az idősebb korosztály ellátásának finanszírozásáról. A „demencia adó” névre keresztelt tervet a lakosság akkora felháborodással fogadta, hogy May négy nappal később kénytelen volt meghátrálni. Azonban ami történt, megtörtént: a miniszterelnöknek egyre gyakrabban hányták a szemére köpönyegforgató magatartását, zuhanó népszerűségét, és azt, hogy többé nem képes célba juttatni a brexit körül forgó üzenetét. „Theresa May elrontotta a kampányát, és akkor még finoman fogalmaztam” – mondta a konzervatívok EU-párti csoportjának egyik vezető képviselője, Ann Soubry. „A központi üzenet siralmas volt, az idősebbek ellátását illető pálfordulás pedig katasztrófa” – tette hozzá.

Corbyn mozgósított

Az Egyesült Királyságban március óta elkövetett 3 terrortámadás átrendezte a lakosság prioritásait a biztonság irányába, ami hagyományosan a konzervatívok terepe. Azonban a munkáspártiaknak egy ügyes húzással sikerült előtérbe hozniuk a megszorítások és az állami szférában zajló leépítések kérdését. Jeremy Corbyn pártelnök pacifista hozzáállása nem akadályozta a Munkáspártot abban, hogy egyéb költségvetési ígéretek mellett bejelentse: tízezer új állást hoznak létre rendőröknek. May visszautasította a tévévitát ellenfeleivel, és megelégedett két interjúval és a közszereplésekkel. Az ellenzék kihasználta a helyzetet, és gyávaságnak, gyengeségnek nevezte a kormányfő konfrontációkerülő magatartását. May azzal igazolta álépését, hogy szívesebben folytat eszmecserét a szavazókkal. Eközben May valójában kerülte a választókat, inkább pártaktivistákkal találkozott, miközben ellenfele, Corbyn tömegek előtt tartott gyűléseket. (MTI, Index)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?