Matteo Renzi lemondott a Demokrata Párt főtitkári tisztségéről

Róma |

<p>Matteo Renzi hivatalosan is benyújtotta lemondását a kormányzó Demokrata Párt (PD) főtitkári tisztségéről vasárnap a tömörülés Rómában tartott országos gyűlésén. Hangsúlyozta, hogy ez nem visszavonulását jelenti, ellenkezőleg, újra indul a párt vezetői posztjáért.&nbsp;</p>

Matteo Renzi kijelentette, azt senki sem kérheti tőle, hogy ne induljon újra a főtitkári posztért. Hozzátette: nem egyetlen ember eltávolítása oldja meg a PD problémáit. 

"Jogotok van legyőzni, de nincsen jogotok megsemmisíteni" - mondta pártbeli ellenfeleinek. Szavait a PD baloldali szárnyához intézte, amely régóta nyíltan ellenzi Matteo Renzi politikáját. 

A Renzi-ellenes csoportot a PD baloldali politikusai, Pier Luigi Bersani volt főtitkár és Massimo D'Alema volt kormányfő vezeti, akik azt követelik, hogy a decemberi népszavazáson megbukott Matteo Renzi ne csak a PD főtitkári székéből távozzon, hanem a párt életéből is, különben ők lépnek ki a pártból. 

Matteo Renzi lemondása miatt a pártnak tisztújító kongresszust kell tartania, mégpedig - a PD szabályzata szerint - a következő négy hónapon belül. 

Elemzők szerint Matteo Renzinek éppen a kongresszus mielőbbi összehívása volt a célja, ami reményei szerint megerősíti őt a párt élén, hogy így egy előrehozott parlamenti választáson a PD miniszterelnök-jelöltjeként indulhasson. 

Matteo Renzi már akár ősszel előrehozott választásokat tartana. Lemondásával nyomást gyakorolt pártbeli ellenzékére is: vagy maradnak és elfogadják politikai vezetését, vagy magukra vállalják a szakadás felelősségét. 

Matteo Renzi 2013 decembere óta vezeti a PD-t. A párt Pierluigi Bersani főtitkárral a 2013-as parlamenti választásokon több mint 25 százalékot szerzett, a 2014-es európai parlamenti választásokon pedig - akkor már Renzivel főtitkárként - több mint negyven százalékot. 

A PD baloldali szárnya nem titkolta, hogy Matteo Renzi reformjai ellen szavazott a decemberi népszavazáson, amely a miniszterelnök lemondásához vezetett. A PD belső feszültségei a felmérések szerint tovább gyengítették a pártot, amely jelenleg a második legnagyobb Olaszországban az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) mögé szorulva.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?