Marad vagy elszakad? Skócia ma dönt

<p>Edinburgh. Ma dönti el Skócia lakossága, hogy szűkebb hazája, a 307 éves Nagy-Britannia tagja maradjon-e, vagy független országgá váljék. A voksolás előtti napon közzétett utolsó három közvélemény-kutatási eredmény – a bizonytalanok kiszűrésével számolva – egybehangzóan azt mutatta, hogy a skót választók 52%-a kíván szavazni a függetlenség ellen.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

A függetlenséget elvetők szűk többségét mutatják a mai skót népszavazás előtt elvégzett utolsó közvélemény-kutatások, amelyekből kitűnik az is, hogy a brit uniót a női szavazók menthetik meg. A The Daily Telegraph tekintélyes brit napilap megbízásából az Opinium közvélemény-kutató által elvégzett vizsgálat azt jelzi, hogy a bizonytalanok kiszűrésével számolva jelenleg 52% vetné el Skócia függetlenné válását, és 48% voksolna az elszakadásra. A függetlenségellenes szavazótábor előnye a vasárnap elvégzett előző felmérésben még hat százalékpont volt ennél a cégnél. Az Opinium adataival pontosan megegyező megoszlást mutatott ki két másik országos közvélemény-kutató is. Az ICM, illetve a Survation, amely a Daily Mail brit napilap skóciai kiadásának megbízásából mérte a szavazói preferenciákat, egyaránt a függetlenségellenes oldal 52%-os támogatottságát mutatta ki. Az Opinium jelentős eltéréseket mutat a férfi és a női választók preferenciái között. A cég kimutatta, hogy a választásra jogosult nők közül 58% készül nemmel voksolni az elszakadásra. A referendum kimenetelét és az 1707 óta létező Nagy-Britannia sorsát valószínűleg az dönti el, hogy a mintegy 600 ezer bizonytalan, vagy preferenciáját titkoló szavazó közül hányan vesznek részt a referendumon, és merre szavaznak. Egyébként a népszavazási részvétel példátlannak ígérkezik: a megkérdezettek 91%-a mondta, mindenképpen elmegy szavazni.

Fontos kérdés a font

A skótok csaknem fele ugyanakkor úgy érzi, hogy a népszavazási kampány mélyen megosztotta a skót társadalmat, és károsította Skócia viszonyát az Egyesült Királyság többi nemzetével. A skótok relatív többsége mindazonáltal elhiszi Alex Salmond skót miniszterelnöknek, hogy Skócia független országként is megtarthatná a fontot fizetőeszközéül. A népszavazási kampány elsődleges ütközési pontja éppen az volt, hogy mivel fizetne Skócia, ha függetlenné válna. A font közös további használatától London már jó ideje és mereven elzárkózik, arra hivatkozva, hogy a brit költségvetés és a Bank of England jegybank nem vállalhatja magára „egy másik ország” gazdasági-pénzügyi kockázatait.

Visszavennék az unióba?

Egy tekintélyes londoni stratégiai elemzőműhely, a pénzügyi és politikai kockázatelemzésre szakosodott Eurasia Group annak a véleményének adott hangot, hogy korántsem lenne magától értetődő Skócia felvétele önálló tagállamként az Európai Unióba. A szakértők szerint ugyanis a skót elszakadás esetén a saját szakadár mozgalmaikkal küszködő EU-tagállamok – főleg Spanyolország, Franciaország, Olaszország és Ciprus – aligha látnák szívesen Skóciát a klubban. A többi EU-tagállam esetében sem egyértelmű, hogy miért kívánnák saját alkupozícióikat gyengíteni Skócia gyors felvételének elősegítésével. Németország például erőteljesen ellenzi az európai szakadár törekvéseket, mivel Berlin elsődleges törekvése az integráció erősítése. Az Eurasia elemzői úgy vélik, hogy Skócia – ha felveszik az EU-ba – nem biztos, hogy hozzájuthatna ugyanahhoz a kiváltságos bánásmódhoz, amelyet az Egyesült Királyság harcolt ki magának.

Az önállóság terhei

Douglas McWilliams professzor, az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) elnöke – aki maga is skót – friss tanulmányában közölte: a független skót állam megteremtésének közvetlen és azonnali induló költsége 2,4 milliárd font (3 milliárd euró) lenne, ami jelentős költségvetési terhet róna az alig 5 milliós ország kormányára. Mindemellett a CEBR számításai szerint a skót kormánynak 9 milliárd font (11,2 milliárd euró) névértékben új kötvényeket is ki kellene bocsátania kötelezettségei refinanszírozására, és nyilvánvaló, hogy a skót függetlenség gondolatával nemigen rokonszenvező adósságpiaci befektetők jókora kockázati felárra tartanának igényt – abban az esetben, ha egyáltalán megvennék az új ország állampapírjait. McWilliams professzor szerint mindezek figyelembe vételével előállhat az a „mélyen ironikus” helyzet, hogy Skócia már függetlensége első napján a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségére szorulhat, bár az északi-tengeri nyersolajbevételek segíthetnek az országon. A tudós közgazdász arra hívja fel a figyelmet, hogy függetlenné válása esetén Skóciára legalább öt olyan kemény év vár gazdasági szempontból, amilyent az ország a két világháború közötti időszak óta nem élt át.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?