Bagdad. Egy amerikai katona halálát okozta és egy másikat megsebesített egy szombaton este Bagdad Vazírija kerületében elkövetett robbantásos merénylet. Egy brit katona Bászrában sebesült meg hasonló robbantásban. Moszulban az amerikai egységek helyi táborára nyitottak tüzet tegnapra virradó éjjel.
Marad a Vöröskereszt
Ismeretlen tettesek aknagránát-támadást követtek el amerikai katonák ellen az észak-iraki Moszulban. A rendőrség szerint az ismeretlen tettesek az amerikai egységek helyi táborára lőttek ki négy gránátot. A támadásban senki nem sebesült meg. Egy házi készítésű bomba megölt két amerikai ejtőernyőst szombat délelőtt Fallúdzsában, Bagdadtól mintegy 65 kilométerre. A robbanószerkezet közvetlenül a katonák járműve közelében lépett működésbe. Az amerikai katonák szombatra virradóra rajtaütéseket hajtottak végre Tikrítben, Irak északi részén, amelynek közelében péntek délelőtt – feltehetően találat következtében – lezuhant egy amerikai helikopter, s hat katona meghalt. Steven Russel alezredes elmondta: a katonák tűz alá vettek egy raktárépületet, mert feltételezésük szerint iraki ellenállók a szövetségesek elleni támadásokra használták őket.
A Nemzetközi Vöröskereszt tegnap közölte: folytatja működését a dél-iraki városban noha szombaton a segélyszervezet genfi székhelyén bejelentették, átmenetileg bezárják a bászrai és a bagdadi képviseletet, mert aggódnak az ottani munkatársak biztonságáért. Alexander Liebeskind, a Nemzetközi Vöröskereszt bászrai képviseletének vezetője elmondta: a nemzetközi személyzet egy része a dél-iraki városban marad, és egyebek között folytatja a fogvatartottak látogatását.
Több mint 260 tömegsírról kaptak hírt Irakban a koalíciós erők, valamint iraki és amerikai jogászok, s közülük negyvennek a létezését már meg is erősítették. Sandra Hodgkinson emberjogi ügyvéd, aki az iraki ideiglenes kormányzó tanács tömegsírok felkutatásával megbízott hivatalának vezetője elmondta: tudomása szerint a tömegsírok legkevesebb háromszázezer holttestet rejtenek.
Az amerikai külügyminiszter-helyettes szerint az Egyesült Államoknak felkeléssel kell szembenéznie Irakban. „Belesodródtunk egy felkelésbe, és ez meglehetősen közel áll egy háborúhoz” – mondta bagdadi sajtóértekezletén Richard Armitage. „Problémánk van a biztonsággal, de meggyőződésem, hogy nagyon erőteljes tervet dolgoztunk ki a bennünket és az irakiakat gyilkoló emberek elintézésére” – tette hozzá. Armitage megerősítette: Washington a közrend fenntartását apránként át akarja ruházni az irakiakra, ami már folyamatban van, de ez nem történhet meg „egyik napról a másikra”.
A lengyelek hazavinnék katonáikat
Berlin. Lengyelország, „amilyen hamar csak lehet” haza akarja hozni katonáit Irakból, s azt szeretné, ha több polgári segítő, nem kormányzati szervezet, szakértő ténykedne a közép-keleti országban – közölte Wlodzimierz Cimoszewicz lengyel külügyminiszter. Az Irakban állomásozó lengyel katonák megbízatása 12 hónapra szól, „de kezdettől fogva azt mondtuk, hogy a politikai stabilizálás a döntő cél, ezt fel kell gyorsítanunk. A felelősséget minél hamarabb át akarjuk ruházni az irakiakra” – mondta. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.