<p>Olosz Gergely is megpályázza a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöki tisztségét a februári nagyváradi tisztújító kongresszuson - ezt a szövetség képviselőházi frakcióvezetője maga jelentette be szerdán tartott sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatóján.</p>
Már három jelölt az RMDSZ elnöki posztjára
Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter és Eckstein-Kovács Péter államfői tanácsadó után a Kovászna megyei politikus a harmadik politikus, aki hivatalosan is jelezte indulási szándékát az RMDSZ elnöki székéért folytatott versenyben.
Olosz Gergely sajtótájékoztatóján azzal indokolta döntését, hogy szerinte a szövetségnek gyökeres változtatásokra van szüksége, váltani kell a magyar közösséggel való kapcsolatokban, akárcsak a romániai és a magyarországi politikai partnerekhez fűződő viszonyban. Úgy véli, az RMDSZ alapvető megreformálásának a keretében a szervezetet a jövőben rugalmassá, versenyképessé, hatékonnyá, bátorrá és gyakorlati szemléletűvé kell változtatni.
Egyebek között fontosnak nevezte a magyar közösség egységes fellépését. Mint mondta, nem szabad engedni, hogy a személyes ellentétek széthúzáshoz vezessenek e közösségben. "Erőnknek az egység a forrása. Ennek ismeretében az RMDSZ-nek vissza kell térnie a közösséghez, meg kell ismernie annak szükségleteit, és meg kell találnia a megoldásokat mindennapi gondjaikra" - hangsúlyozta a politikus, aki szerint csak így lehet elérni, hogy a magyarság ne érezze szükségét egy másik politikai ernyő alá behúzódni.
Olosz Gergely ezzel ki nem mondva is arra utalt, hogy a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) egy új párt megalakítását fontolgatja.
A magyarság egységes képviselete mellett foglalt állást az utóbbi napokban Kelemen Hunor is, akit eddig az RMDSZ számos megyei szervezete biztosított támogatásáról. Újságírói kérdésre válaszolva jelezte: ha a februári kongresszuson ő nyeri el a szövetségi elnöki tisztséget, felkéri Tőkés Lászlót arra, hogy ne jegyeztessen be új pártot. "Számos együttműködési lehetőség van, így a magyar politikai képviseletnek nem kell földarabolódnia" - mondta.
Kelemen Hunor az RMDSZ törvénykezési prioritásai között említette a kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezet parlamenti elfogadását. Szerinte a jogszabálytervezetet kellő politikai akarattal még az idei ülésszakban elfogadhatja a parlament, hiszen a nyilvános vita is megvolt már róla. Fontosnak nevezte az RMDSZ kormányzati szerepvállalását.
Az RMDSZ belső átalakítását tartotta szükségesnek eddigi megnyilatkozásai alapján Eckstein-Kovács Péter is. A volt szenátor, aki a szövetségben a szabadelvű kör elnevezésű platform vezetője és Traian Basescu államfő kisebbségügyi tanácsadója, a megyei szervezetek képviselői előtt úgy vélte, ő a megfelelő ember a megfelelő helyen az elbizonytalanodott szavazótábor számára. Elmondása szerint el tudja képzelni egy székelyföldi és egy partiumi RMDSZ létét is.
A romániai magyar sajtó egy része az elmúlt napokban felhívta a figyelmet arra, hogy az újabb mandátumért magát jelöltetni nem kívánó Markó Béla Kelemen Hunort látná szívesen utódjaként. A székelyföldi Háromszék szerint Eckstein-Kovács Péter nem számíthat elsöprő többségre, bár ötletei, elképzelései figyelemre méltóak. Olosz Gergelyről Erdélyben tudni vélik, hogy Semjén Zsolt barátjának tekinthető, és valószínűleg a Fidesz támogatását is élvezi.
Kelemen Hunor egyébként a sajtó érdeklődésére Orbán Viktorral kapcsolatban azt mondta: nincs semmi akadálya annak, hogy jól megértesse magát a magyar miniszterelnökkel.
Az utóbbi időben felmerült egy negyedik név is a lehetséges jelöltek sorában, mégpedig Cseke Attila egészségügyi miniszteré. Őt elsősorban a Bihar, Szilágy és Szatmár megyei szervezetek támogatnák egységes jelöltjükként, de erről folyik még a vita. A jelentkezési határidő mindenesetre január 26-án jár le.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.