<p>Magas a tengervíz sugárszennyezettsége a Fukusima-1 atomerőmű ötös és hatos reaktorának közelében is, amelyek nem szenvedtek nagy károkat a március 11-i japán földrengésben és szökőárban - közölte hétfőn a japán atomenergia-biztonsági ügynökség.</p>
Magas a tengervíz szennyezettsége Japánban
Az ötös és hatos reaktortól mindössze harminc méternyire a radioaktív jód szintje a vízben 1150-szer haladja meg a határértéket. Mindeddig az atomerőműtől délre, a megrongálódott egyes, kettes, hármas és négyes reaktor mellett vettek mintát a tengervízből, s vasárnap ott a jód-131-es izotópjának a mértéke kétezerszerese volt a határértéknek. Közben egyre több vállalat újrakezdi a termelést Japánban: hétfőn a Toyota indított be két gyárát a szigetország területén, illetve a Mazda is azt tervezi, hogy a nap folyamán megnyitja üzemeit.
A március 11-i japán földrengésben és szökőárban megsérült Fukusima-1 (Daiicsi) atomerőmű kettes reaktorblokkjának épületében lévő víz radioaktív szennyezését a pihentetett fűtőrudak okozhatják - vélekedett hétfőn Tokióban tartott sajtóértekezletén Edano Jukijo japán kormányszóvivő.
Közlése szerint a megemelkedett radioaktivitás az átmenetileg pihentetett üzemanyag rudaktól származhat, amelyek szennyezhették a reaktor hűtéséhez használt, s az épületben felgyülemlett vizet.
Edano tájékoztatása azt valószínűsíti, hogy nem sérült meg a reaktorburok, a reaktorblokkot körülvevő, rozsdamentes acélból készült "doboz" (konténment).
A japán kormányszóvivő szerint ez a radioaktivitás elsősorban a reaktorépületen belül maradt, s arról kell gondoskodni, hogy az épületben lévő, sugárszennyezett víz ne szivároghasson a talajba vagy a tengerbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.