Luxemburg veszi át az elnökséget

Az idén megvalósult EU-bővítés további finanszírozására, az euróövezet kiterjesztésének előkészítésére, a transzatlanti viszony előmozdítására és a közel-keleti békefolyamat újraindulására összpontosít az Európai Unió soros elnökségét január első napjától betöltő Luxemburg vezetőinek eddigi közlései szerint.

Az EU alapító tagjai közé tartozó nagyhercegség számos területen kulcsidőszakban veszi át az unió ügyeinek intézését, amelyben mindazonáltal már nagy gyakorlata van: tizenegyedszer tölti be ezt a tisztet, élén most Jean-Claude Juncker kormányfővel, aki jelenleg az unió legtapasztaltabb aktív vezető politikusának számít közel tíz éve kezdődött miniszterelnökségével.

A június 30-ig tartó fél év fontos időszak lesz, mert egyebek között döntés születhet az új tagok felzárkózását segítő belső finanszírozás változásáról, illetve fontos események várhatók közvetlen szomszédjainak unióhoz való közeledésében is.

Luxemburg a 25 tagú EU egyik legérdekesebb országa: területre csupán közel 2600 négyzetkilométer, népessége alig félmillió, gazdasági teljesítménye viszont kiemelkedő: az egy főre jutó nemzeti jövedelem az egyik legmagasabb a világon – még a ritkán lakott arab olajsejkségek sem körözik le –, az uniós átlagot több mint kétszeresen meghaladja.

Luxemburg Franciaország mellett a második olyan tagállam, amely már két európai bizottsági elnököt is állíthatott, az első Gaston Thorn volt (1981–1985), a másik Jacques Santer (1996– 1999). Ha a szóbeszéd igaz, a törpeállamot érheti az a megtiszteltetés is, hogy az EU első állandó elnökét adja, ha életbe lép az unió alkotmányos szerződése: erre a posztra ugyanis jelenleg a mindössze 50 éves Junckert tartják a legesélyesebbnek.

Luxemburg EU-kötődését egyébként is nehéz lenne megkérdőjelezni, mert a nagyhercegség ad otthont számos kulcsfontosságú uniós intézménynek. Az EU-alapokmányokon őrködő Európai Bíróságtól és számvevőszéktől az Európai Beruházási Bankon át az Európai Parlament titkárságáig számos szervezet központja a csöppnyi ország. Emellett minden évben háromszor egy hónapon át Luxemburgban tartanak minden EU-miniszteri tanácsülést.

Politikailag zsúfolt időszak áll a közelgő elnökség előtt. A január legelején tartandó palesztin választások után az EU szeretne szerepet vállalni a közel-keleti rendezési folyamat újraindításában. A január végi iraki választások nyomán jelentős elmozdulást remélnek az arab ország stabilizálásában is. Két – immár rendesnek mondható – csúcstalálkozó (március 22–23., június 16–17.) mellett George Bush amerikai elnök február 22-i brüsszeli látogatása alatt rendkívüli csúcsértekezletre is sor kerül. Utóbbi lesz az első alkalom, hogy amerikai elnök az EU intézményeihez látogat. Tovább kíván haladni a luxemburgi elnökség a bővítés területén is. Április 26-án Luxemburgban a tervek szerint aláírják a csatlakozási szerződést Romániával és Bulgáriával, március 17-én pedig megkezdik a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal. Az elkövetkező hónapokban várhatóan Macedónia esetében is dönt Brüsszel arról, hogy továbbléphet-e az ország az unióhoz közeledés útján. Ukrajna felé minden bizonnyal gesztust tesz az EU, tekintettel a most megismételt elnökválasztás viszonylagos tisztaságára és szabadságára.

Juncker a Financial Times című napilapnak a héten nyilatkozva elismerte, a következő félév munkáját némileg nehezítheti, hogy számos uniós tagállamban népszavazást terveznek az EU alkotmányos szerződéséről, illetve hogy tavasszal Nagy-Britanniában választások lesznek. Úgy vélte, fennáll a veszélye, hogy több nagy döntés a kelleténél tovább tolódik a nagy EU-országok belpolitikai helyzete miatt.

Gazdaságilag az új elnökség munkájának középpontjában az EU-t versenyképesebbé tevő célok teljesítésére irányuló erőfeszítések, illetve az EU 2007– 2013 közti keretköltségvetésének kidolgozása áll majd. Előbbit a márciusi, utóbbit a júniusi csúcstalálkozóra kívánják konkrét javaslatok formájába önteni, miután mindkét esetben szorít a – 2010-es, illetve 2007-es – ha-táridő.

A költségvetési kilátásokról folytatandó tárgyalásokon az új elnökség az Európai Bizottság álláspontját tekinti kiindulópontnak, és várhatóan ellenszegül a nettó uniós befizetők azon törekvésének, hogy az éves kiadásokat a következő hétéves ciklusban szorítsák a teljes uniós összjövedelem egy százaléka alá. Juncker szerint az lenne az ideális, ha e kérdésben júniusig megállapodás születne, mert júliustól a témában érzékenyebben érintett brit elnökség következik, 2006-ban pedig a német választás miatt lenne nehezebb a tárgyalás.

Juncker – aki januártól az EU első eurominisztere, azaz az euróövezetet tartósan elnöklő politikus is lesz – jelezte, a fél év prioritásának tartja, hogy az EU közös pénzét sajátként használó országcsoport gazdasági stabilitását és növekedését biztosító szabálycsomagot átvizsgálják, és felkészüljenek a zóna közelgő kibővítésére.

Elvetette azokat a javaslatokat, hogy bizonyos kiadási tételeket vegyenek ki a szabályok érvényessége alól, ugyanakkor meg-erősítette, azon országok esetében nagyobb rugalmasságot kell alkalmazni, amelyek jelentős reformokba kezdenek például nyugdíjrendszerükkel vagy hoszszú távra kedvezően ható befektetésekkel. A luxemburgi eltökéltség e téren azért is tiszteletet parancsoló, mert a nagyhercegség az egyetlen EU-ország, amely már évekkel az euróövezet létrejötte előtt gondtalanul teljesítette a maastrichti kritériumokat, és azóta is betartja azokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?