London is vizsgálódik

London. Amerika után a brit kormány is vizsgálatot kezdeményez az iraki tömegpusztító fegyverek ügyében végzett hírszerzési tevékenység pontosságának megállapítására. Ezt tegnap délután jelentette be a brit külügyminiszter.

Motozás Bagdadban. De már nem amerikai katona végzi, hanem az USA által kiképzett új iraki hadsereg egyik tagja. ČTK/AP-felvételJack Straw a londoni alsóházban azt mondta, hogy Tony Blair miniszterelnök a nyári parlamenti szünet előtt szeretné kézhez kapni a vizsgálati jelentést. A bizottság feladata az lesz, hogy 2003 márciusáig terjedően megvizsgálja az iraki tömegpusztító fegyverekről gyűjtött hírszerzési értesülések pontosságát, valamint a hírszerzési adatok és a fegyvereket kereső szövetséges szakértői bizottság által a háború után feltárt tények közötti eltéréseket. A vizsgálat módja hasonló lesz ahhoz, amelyet annak kiderítésére végeztek el, hogy a brit hírszerzés figyelmét miképp kerülhették el a Falkland-szigetek ellen készülő argentin invázió előjelei. Straw szerint ez azt jelenti, hogy a vizsgálat zárt ajtók mögött folyik, de megállapításait az „érzékeny hírszerzési értesülések” kiszűrésével, július végén közzéteszik.

Maga Blair az alsóházi bizottsági elnökök meghallgatásán azt mondta: a hírszerzési szolgálatok fantasztikus munkát végeztek, mégis, az a tény, hogy eddig nem sikerült fellelni a tömegpusztító fegyvereket, indokolja az adatok pontosságának megvizsgálását. Szerinte Irak veszélyes ország volt, és fegyverkezési programja nagyobb kockázatot jelentett a világra, mint az al-Kaida terrorszervezet. Kijelentette: kötelességszegés lett volna nem beavatkozni Irakban, és ezt azok az adatok is igazolják, amelyeket a szövetséges vizsgálóbizottság a háború óta feltárt Szaddám Huszein volt diktátor szándékairól. A tömegpusztító fegyverekkel bíró „ingatag, kaotikus rendszerek” és a terroristák összejátszását a XXI. század fenyegetésének nevezte, és kijelentette: az iraki fellépés nélkül nem lehetett volna elérni a háború óta elkönyvelt előrelépést Iránnal, Észak-Koreával, Líbiával és a többi hasonló országgal.

George Bush egy nappal korábban, hétfőn közölte, hogy kivizsgálják az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési adatok pontosságát.

A biztonsági kiadások növelése

Washington. A 2005-ös belbiztonsági költségvetés 10 százalékos növelését javasolta Bush elnök a kongresszusban. Tom Ridge belbiztonsági miniszter költségvetési előterjesztésében az összes biztonsági kiadásra 40,2 milliárd dollárt kért a 2005-ös pénzügyi évre. Javasolta a ráfordítások emelését a biometrikus azonosító rendszerek és a légi közlekedés biztonságának növelése, valamint a biológiai fegyverek elleni védekezés terén. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?