Letette esküjét az ENSZ új főtitkára, alapvető változásokat ígér

Washington |

<p>Letette esküjét az ENSZ január elsején hivatalba lépő új vezetője, António Guterres.</p>

A portugál baloldali politikus, aki korábban az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának vezetője volt, programbeszédében alapvető változásokat ígért a világszervezet életében és politikájában, vagyis szakítást elődje, a dél-koreai Ban Ki Mun politikájával. 

Az ENSZ "fogyatékosságairól" beszélt

Mint kifejtette: az ENSZ az elmúlt évtizedekben hozzájárult a béke fenntartásához a világban, de eszközei immár nem elegendőek az érdemleges reagáláshoz. "Itt az ideje, hogy az ENSZ elismerje hibáit és fogyatékosságait, és megreformálja működését" - jelentette ki Guterres. Három területen ígért alapvető változást: a békefenntartásban, a fenntartható fejlődéshez nyújtott segítségben és a szervezet működésében. 

"Több közvetítésre, több diplomáciai tevékenységre van szükségünk" - mondta, s felajánlotta személyes részvételét az ENSZ közvetítő tevékenységében. 

Szíriára, az egyik legégetőbb problémára azonban nem tért ki. Programbeszéde után tartott sajtóértekezletén is arra helyezte a hangsúlyt, hogy ő maga készen áll "jóhiszemű közvetítőként megteremteni a bizalom helyreállításához szükséges feltételeket" a szíriai konfliktus résztvevői között.

"A főtitkár nem a világ ura" 

Elismerve, hogy "a főtitkár nem a világ ura", leszögezte, hogy érdemben járulhat hozzá a világszervezet döntő befolyású államainak, elsősorban a Biztonsági Tanács öt állandó tagjának munkájához. 

A franciát, angolt és portugált váltogatva beszélő Guterres "jobb egyeztetést" ígért a terrorizmus elleni küzdelemben, valamint a békefenntartók (az úgynevezett kéksisakosok) hatékonyabb munkáját a világ válságövezeteiben, például a Közép-afrikai Köztársaságban vagy Dél-Szudánban. 

Az ENSZ működésében a bürokrácia leépítését helyezte kilátásba és hatékonyságot ígért, mert - mint fogalmazott - "elképzelhetetlen, hogy kilenc hónapra legyen szükség ahhoz, hogy valakit terepre küldhessünk". Fontosnak mondta a nők és a férfiak egyenlő arányát, ennek megteremtését a világszervezeten belül. 

Szólt az Európában szerinte végigsöprő populista hullámról, s kifejtette: arra lenne szükség, hogy "újraépítsék a kapcsolatot az állampolgárok és vezetőik között". 

A 67 éves António Guterres 2017. januárjában foglalja el hivatalát. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?