Letette az elnöki esküt Roza Otunbajeva

Biskek |

<p>Letette a hivatali esküt szombaton Roza Otunbajeva, Kirgizisztán új elnöke. Az eskütétel után mondott beszédében Roza Otunbajeva kijelentette, hogy a kormány demokratikusan fogja irányítani az országot.</p>

Az eskütétel után mondott beszédében Roza Otunbajeva kijelentette, hogy "a kormány demokratikusan fogja irányítani az országot", reményét fejezte ki, hogy átmeneti kormánya a stabilitás és a demokratikus szabadságjogok korszakát nyitja meg, valamint jószomszédi és baráti viszonyt fog ápolni a szomszédos országokkal.

Az államfő azt ígérte, minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy leküzdjék a júniusban lezajlott súlyos etnikai összecsapások következményeit, és külön köszönetét fejezte ki a nemzetközi közösségnek azért a támogatásért, amelyet országának nyújtott az országban lezajlott zavargások után.

Az ország volt külügyminisztere az alkotmány módosításáról megtartott június 27-i népszavazás nyomán foglalhatta el az államfői posztot, miután a referendumon arról is döntöttek, hogy Otunbajeva ideiglenes elnök lesz 2011 végéig, s ezt követően kivonul a politikából.

Otunbajeva a független Kirgizisztán harmadik elnöke, s az első női államfő a közép-ázsiai volt szovjetköztársaságban. Elődjét, a korrupcióval és nepotizmussal vádolt Kurmanbek Bakijevet április elején buktatták meg egy 87 halálos áldozatot követelő felkelésben, amelynek nyomán Bakijev Fehéroroszországba menekült. Az ellenzéki politikusokból összeállt átmeneti kormány népszavazást írt ki, és őszre új parlamenti választások megtartását ígérte. Otunbajeva addig a kormányt is irányítja.

Az elnöki eskütételre Biskek koncerttermében kerítettek sort egy nappal azután, hogy a központi választási bizottság hivatalosan bejelentette: a múlt vasárnap tartott népszavazás résztvevői 90,55 százalékos elsöprő többséggel jóváhagyták az ország új alkotmányát.

A referendumot alig néhány héttel azután tartották meg, hogy az ország déli, Üzbegisztánnal határos részén etnikai összecsapások zajlottak le, amelyekben több száz ember vesztette életét és több mint 400 ezren váltak menekültté.

A jóváhagyott új alaptörvény, amely parlamentáris demokráciaként határozza meg az ország politikai rendszerét és megkurtítja az államfő jogköreit, legitimitást biztosít a Bakijev megdöntése után felállított átmeneti kormány számára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?