Washington/Berlin/London/ Moszkva/Kabul. Immár nemcsak az Egyesült Államokban, hanem több európai országban és Izraelben is terjed a lépfenefertőzés veszélye miatti pánik. A rendfenntartók munkáját nagyban megnehezíti, hogy a lépfene-megbetegedések kapcsán megnőtt a hamis bejelentések száma.
Lépfenepánik az egész világon
Pillanatkép az észak-afganisztáni frontvonalrólReuters-felvétel Az amerikai pánikhangulatra jellemző, hogy számos repülőgép hajtott végre kényszerleszállást, illetve késleltette felszállását gyanúsnak látszó fehér porok miatt. Egyes nagyvállalatok levélosztó helyiségeiben gázmaszkos, vegyvédelmi öltözéket viselő emberek szortírozzák a postát. A hatóságok figyelmeztettek: ha ebben a légkörben valaki bármilyen ártalmatlan fehér anyagot szór el, helyez borítékba, vagy ad fel postán megfélemlítési célzattal, büntető eljárást indítanak ellene.
Az észak-csehországi Liberecben kórházba szállítottak két személyt, aki esetleg megfertőződhetett a lépfene baktériumával. Nem mutatják az anthraxfertőzés tüneteit, az intézkedést merő elővigyázatosságból hozták. Az egyikük Egyesült Államokból érkezett postai küldeménnyel került kapcsolatba.
Nem tartalmaz kórokozót annak a három brit személynek a szervezete, akiket lépfenefertőzés gyanújával vettek megfigyelés alá. Az orvosi megfigyelés alatt álló, korábban az USA-ban járt és ott elvben a fertőzésnek kitett britek szervezetében nem találtak lépfenespórákat. A Scotland Yard mégis felhívta a brit lakosság figyelmét, hogy különös elővigyázatosságot tanúsítson minden gyanús tárgy, illetve küldemény iránt, és adott helyzetben lehetőleg azonnal értesítse a helyi rendőrséget. Felfüggesztették a postai kézbesítést Liverpool központjában, miután az angliai város legnagyobb postai elosztójában fehér port tartalmazó gyanús csomagra bukkantak.
Ottawában részlegesen lezárták a kanadai parlamentet, miután egy fehér port tartalmazó levelet felnyitó női alkalmazott karján kiütések jelentkeztek.
A hétfői 15 gyanús küldemény után Ausztriában további hét olyan levelet juttattak el a hatóságokhoz, mert attól tartanak, lépfene-kórokozó lehet bennük. A levelek tartalmát még vizsgálják. Gyanús levelet fedeztek fel a német külügyminisztérium berlini épületében is. A szakértők megkezdték a küldemény tartalmának vizsgálatát, a helyiséget, ahol ráleltek, kiüríttették. A német kormány közleménye szerint a kancellárián hétfőn történt lépfeneriadó hamisnak bizonyult.
Lépfeneriadót rendeltek el Tel Aviv Ben Guiron repülőterén, miután egy Európából érkezett Boeing 747-es teherszállító gép terhének kirakodása közben az anyagmozgatók gyanús porra bukkantak. Jeruzsálemben kiürítették a Maariv című napilap szerkesztőségét két gyanús boríték érkezése után.
Franciaországban is számos közintézményből, köztük az államkincstári hivatalból, az adóhivatalból, egy párizsi főiskoláról és a evry-i űrtudományi központból jelezték, hogy szokatlan küldeményeket juttattak el hozzájuk. Harmincnégy magánszemély is kapott ilyen küldeményeket. Riadók voltak Marseille-ben, Saint-Étienne-ben, Saint-Bieux-ben is. Bernard Kouchner egészségügyi miniszter szerint azonban eddig egyetlen lépfene-megbetegedés sem fordult elő az országban. Az eddigi laboratóriumi tesztek negatívaknak bizonyultak, és Kouchner nem zárta ki, hogy felelőtlen egyének rosszindulatú pánikkeltéséről van szó.
A ciprusi parlament Nicosiában fekvő épülete előtt gyanús fehér port vettek észre a járókelők. Az anyag megvizsgálása során megállapították: valaki lisztet szórt szét az épület kertjében. A tettes hamarosan jelentkezett is: a helyi sportklub alkalmazottai szórtak lisztet egy futóverseny útvonalának jelölésére.
A lépfene-kórokozókat a terroristák közép-ázsiai volt szovjet katonai kutatóközpontokból is megszerezhették – vélekedett egy orosz környezetvédő. Alekszej Jablokov professzor kizárta, hogy Oroszországból származnának azok a baktériumok, amelyeket a terroristák az USA-ban használnak. Azt valószínűsítette, hogy Kazahsztánból vagy más olyan közép-ázsiai köztársaságból kerül ki ilyen anyag, ahol szovjet katonai laboratóriumok működtek.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) készenlétbe helyezte felügyeleti hálózatát, miután több országban is felmerült a lépfene-megbetegedés gyanúja, de eddig – négy egyesült államokbeli esettől eltekintve – nem kapott hírt bizonyítható megbetegedésről. Ottorino Cosivi, a WHO járványügyi részlegének vezetője elmondta, bár a lépfene nem tartozik a ragályos betegségek közé, a világszervezet a lépfene-megbetegedések figyelemmel kísérésére kérte mintegy száz partnerszervezetét, köztük a Pasteur-intézetek hálózatát.
Két harci gép dobott le legkevesebb három bombát tegnap hajnalban Kabul peremvárosi részeire. A gépek feltehetően az afgán főváros északi körzeteiben lévő katonai létesítményekre támadtak. A tálib légvédelem tüzet nyitott. Az amerikai légierő gépei mintegy 130 támadórepülést hajtottak végre hétfőn az Afganisztán délkeleti részén fekvő Kandahár város és környéke ellen – közölték a tálibok. Abdul Hanan Himat tájékoztatási miniszter azt mondta, számos áldozat van a civil lakosság körében, de pontos adatot nem közölt. Szavai szerint ez nem is lehetséges még, mert sokan vannak a lebombázott épületek romjai alatt. Az már Washingtonból vált ismeretessé, hogy az amerikaiak első ízben a „repülő erődöt”, az amerikai légierő legnagyobb hatású csapásmérő eszközét is bevetették kandahári célpontok ellen. Mazari-Sarif elővárosaiban folytatják az utcai harcokat a tálibellenes Északi Szövetség csapatainak előőrsei. Washingtoni értesülések szerint a Mazari-Sarifot védő egyik egység, másfél ezer fegyveres átállt az ellenzéki erők oldalára.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy polgári áldozatai is voltak az afganisztáni célpontok ellen végrehajtott amerikai légicsapásoknak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.