Lengyelország azt reméli, hogy folytatódik a kompromisszum keresése a hétéves uniós keretköltségvetés és a helyreállítási alap ügyében – jelentette ki Krzysztof Szczerski lengyel elnöki kabinetfőnök és külügyi államtitkár pénteken, hangsúlyozva egyúttal, hogy a soros német uniós elnökségnek el kellene ismernie a vétó létjogosultságát.
Lengyelország kompromisszumot remél az uniós kifizetések ügyében
Szczerski az uniós tagállamok vezetőinek csütörtök esti videokonferenciájára reagált a lengyel közszolgálati hírtelevíziónak nyilatkozva. A kabinetfőnök szerint az uniós költségvetési csomagról szóló tárgyalások jelenleg „nagyon érzékeny fázisba” érkeztek.
A politikus a lengyel kormány munkája „első jó gyümölcsének” nevezte, hogy „ma mindenki a tárgyalások éjszakai újranyitásáról beszél”, és „senki sem próbálja ráerőszakolni” a többiekre saját álláspontját.
Szczerski egyebek között arra utalhatott, hogy Charles Michel, az Európai Tanács (ET) elnöke az uniós értekezlet után kijelentette: a legtöbb tagállam elégedett a jogállamisági mechanizmust is magában foglaló megoldással, mivel azonban néhányan nem támogatják azt, az ET továbbra is mindenki számára elfogadható megoldást keres.
A lengyel államtitkár úgy vélekedett: a német soros uniós elnökségnek el kellene ismernie „a vétó érvét”, taktikája a kompromisszumkeresés kell, hogy legyen a tárgyalások következő szakaszában. Emlékeztetett, hogy a költségvetési vita első szakaszában Hollandia is kilátásba helyezte a vétót.
A kabinetfőnök kifogásolta, hogy az Európai Unióban a jogállamiságot nem jogi, hanem politikai értelemben fogják fel
„Ez az oka a jelenlegi helyzetnek, ami elfogadhatatlan” – mondta. Hangsúlyozta, hogy a jogállamiság elengedhetetlen eleme a jogbiztonság.
„Ha valamiért megbüntetnek, tudnunk kell, miért és milyen alapon. Ez pedig nincs meg, mert a brüsszeli érdekek és politikusok néhány éve elrontották az európai jogot” – jelentette ki Szczerski.
Mateusz Morawiecki kormányfő – aki a csütörtöki videoértekezleten megerősítette a lengyel álláspontot a költségvetési feltételrendszer elutasításáról – pénteki Facebook-bejegyzésében azt írta: Európa akkor nagy, ha a nemzetek Európája marad.
„Az EU értéke az államok jogegyenlőségén, az alapszerződések betartásán, nem pedig az alapszerződéseket megkerülő rendelkezéseken alapul” – hangsúlyozta Morawiecki. Hozzátette: az EU nem lehet „kettős mércék, egyenlők és egyenlőbbek uniója”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.