<p>Lezuhant a Lech Kaczynski lengyel államfőt szállító repülőgép szombaton a nyugat-oroszországi Szmolenszk repülőtere közelében, a katasztrófát senki sem élte túl. A gépen a lengyel elnök és más magas rangú vezetők, közöttük a nemzeti bank kormányzója, a hadsereg több vezetője, így a vezérkari főnök, az összes haderőnem vezetője, egyházi személyek a Szmolenszk melletti katinyi (Katyn) erdőbe tartottak, ahol kegyeleti hely van az 1940-ben kivégzett lengyelek emlékére.</p>
Lengyelország gyászban, döbbenet és részvét az egész világon
Az elnökkel tartott felesége, Maria, valamint a szovjetek által 1940-ben kivégzett lengyelek több hozzátartozója is.
Lengyelországban Bronislaw Komorowski, az alsóház elnöke, aki az alkotmány értelemében ellátja az ügyvezető elnöki tisztet, egyhetes nemzeti gyászt rendelt el. A házelnöknek két héten belül ki kell írnia az elnökválasztást, amelyet a kiírás után legkésőbb két hónapon belül meg kell tartani.
Dmitrij Medvegyev orosz elnök közvetlenül a lengyel néphez fordult a Lech Kaczynski lengyel elnököt is szállító repülőgép szmolenszki katasztrófája kapcsán, és azt ígérte, hogy a katasztrófa okait a lehető legalaposabban kivizsgálják.
Az államfő bejelentette: április 12-ét nemzeti gyásznappá nyilvánítja Oroszországban a szmolenszki katasztrófa miatt.
A helyszínen a kora délutáni órákban megtalálták a lezuhant gép mindkét fekete dobozát, és a szakértők már hozzá is kezdtek vizsgálatukhoz - jelentette be Szergej Sojgu, a rendkívüli helyzetek minisztere. Sojgu azt is elmondta: bejárta többször is a területet, és bizonyos, hogy a gép nem csak magasságban, hanem irányban is eltért a kifutópályához vezető úttól, legalább 150 méterrel. A miniszter közölte, hogy a halálos áldozatok száma 97. Megtalálták Lech Kaczynski holttestét is - jelentette Horváth Júlia, az MTI tudósítója.
Donald Tusk lengyel és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő, valamint az államfő ikertestvére, Jaroslaw Kaczynski, a Jog és Igazságosság (PiS) párt elnöke, volt kormányfő a szerencsétlenség színhelyére utazott.
Kaczynski elnök elődei, Lech Walesa és Aleksander Kwasniewski megdöbbenésesüket fejezték ki a gyászhír hallatán. "Hetven éve Katynban a szovjetek likvidálták a lengyel elitet. Ma annak a lengyel elitnek a tagjai haltak meg ott, akik azért utaztak oda, hogy az 1940-ben megölt lengyelek előtt leróják kegyeletüket" - mondta Lech Walesa.
A világ vezetői részvétüket fejezték ki a lengyel népnek és az áldozatok hozzátartóinak. Sólyom László köztársasági elnök személyesen fejezte ki részvétét a lengyel államfő halála miatt a Lengyel Köztársaság budapesti nagykövetségén. Az államfő meggyőződését fejezte ki, hogy Kaczynski elnök műve, mindaz, amit a magyar-lengyel barátságért tett, túl fogja őt élni.
A kormány nevében Bajnai Gordon miniszterelnök arra kérte a magyar polgárokat, hogy aki teheti, a lengyelországihoz hasonló módon, vasárnap déli 12 órakor kétperces néma főhajtással emlékezzen a szombati repülőgép-szerencsétlenség áldozataira. Részvétét nyilvánította Lendvai Ildikó, az MSZP és Orbán Viktor, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elnöke is, valamint Szekeres Imre honvédelmi miniszter.
Barack Obama amerikai elnök közleményében kiemelte: az Egyesült Államokban Kaczynski elnököt nagyra becsülték mint a szabadság és az emberi méltóság iránt elkötelezett vezetőt. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a lengyel hazafiról és egyben az Európai Unió elkötelezett hívéről emlékezett meg. Részvétét fejezte ki XVI. Benedek pápa, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár, az Európa Tanács, továbbá Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök, II. Erzsébet angol királynő, valamint számos más európai ország vezetője.
Gašparovič jó barátját veszítette el Kaczyńskiban
A legfőbb szlovák közjogi méltóságok is részvétüket nyilvánították a lengyel népnek a Lech Kaczyński államfőt és kíséretét szállító repülőgép oroszországi katasztrófája miatt. Ivan Gašparovič újságíróknak azt mondta, nem akarja elhinni, hogy személyes jó barátja, Lech Kaczyński már nincs az élők között.
A tragédia híre akkor érte,amikor éppen a külügyminisztériumban tartandó hétfői beszédére készült. "Sokkoló, az elnök úrral személyes jó barátok voltunk, és barátok voltak feleségeink is" - mondta az államfő.
Kaczyńskivel a közeljövőben kétszer is találkoznia kellett volna, nyáron pedig felesége, Silvia az ugyancsak a gépen életét vesztő lengyel first lady, Marie asszony meghívására utazott volna Lengyelországba. "Erre már nem kerül sor" - tette hozzá szomorúan Gašparovič. Mint mondta, a lengyel köztársasági elnökkel sokszor informálisan, barátilag is találkoztak, legutóbb például a szlovákiai és a lengyelországi goralok közös rendezvényén, ahol még közös fűrészeléssel is próbálkoztak.
Kaczyńskit nyitott, elvi politikát folytató emberként ismerte meg, s bár nem mindig egyezett a véleményük, képesek voltak közös álláspontra jutni. Gašparovič nagyon jónak tartja a lengyel-szlovák viszonyt. "Örülök, hogy a lengyel és a cseh elnökkel együtt mindig sikerült megvédenünk a V4-ek pozícióját" - tette hozzá az államfő.
Fico: szörnyű tragédia
Szörnyű hírnek nevezte a lengyel kormánygép katasztrófáját Robert Fico kormányfő, s egyben részévétől biztosította egész Lengyelországot és az elhunytak hozzátartozóit.
"Számunkra ez valóban nagyon nehezen érthető meg, mert valamennyien politikai tevékenységet folytatunk, a közlekedés ugyanilyen módjával élünk, s tudjuk, miként biztosítják az ilyen utakat" - tette hozzá.
Čaplovič: Lengyelország gyászba öltözött
A kormány nevében Dušan Čaplovič kisebbségekért is felelős miniszterelnök-helyettes fejezte ki részvétét a katasztrófa miatt.
Čaplovič szerint egész Lengyelország gyászba öltözött, de az a remény él, hogy az elhunytak gondolatai, kiállásuk sok területen a jövőben si inspirációt jelent majd, követésre méltó lesz.
A miniszterelnök-helyettes részvéttel emlékezett meg kéts zemélye jó barátjáról, Jerzy Szmajdinskiről, a Szejm alelnökéről és Andrzej Przewoźnikról, a háborúk emlékét óvó lengyel tanács elnökéről, akivel közösen a Sobibor katonai emlékhely kialakításán fáradoztak.
Sólyom László: Kaczyński elnök műve túl fogja őt élni
A magyar államfő azt mondta: Lech Kaczynski mindig következetesen érvényesítette Lengyelország érdekeit az európai politikában. Hozzátette: különösképpen a szívén viselte a magyar-lengyel barátságot, amelyet minden évben közösen ünnepeltek meg. Mint mondta, a lengyel államfő felesége is különösképpen érdeklődött a magyarországi események és a magyarországi karitatív szervezetek munkája iránt. Sólyom László kitért arra is, hogy szoros emberi kapcsolat is volt közöttük.
"Mély megrendüléssel és mély fájdalommal értesültem Kaczynski elnök, hitvese és 130 lengyel haláláról. Szeretném kifejezni együttérzésemet Magyarország nevében, a magam és feleségem nevében is. Osztozunk Lengyelország gyászában, osztozunk a lengyel családok gyászában" - fogalmazott Sólyom László.
Mint mondta, "különösen tragikus, hogy a második világháború alatti szovjet vérengzés katinyi áldozatainak a hozzátartozói haltak most meg, akik épp a helyszínre siettek egy megemlékezésre".
A magyar államfő a nagykövetségen a lengyel államfő, illetve a szerencsétlenség áldozatainak emlékére nyitott részvétnyilvánító kötetbe az újságíróknak elmondott beszéde előtt, azzal megegyező tartalmú sorokat írt, melyben megismételte, hogy amit a lengyel államfő a magyar-lengyel kapcsolatok érdekében tett, az megmarad. Egyúttal részvétét fejezte ki az áldozatok iránt.
A Lengyel Köztársaság budapesti nagykövetsége előtt félárbocra eresztették a nemzeti lobogót és az európai uniós zászlót, az épület kerítésén már nem sokkal a déli órákat követően megjelent pár gyertya, illetve néhány virágcsokor.
Oroszországban helyi idő szerint szombaton kora reggel lezuhant a Lech Kaczynski lengyel államfőt szállító repülőgép, az illetékes orosz hatóságok közlése szerint nincsenek túlélői a szerencsétlenségnek.
Az elnökkel tartott felesége, valamint a szovjetek által 1940-ben kivégzett lengyelek több hozzátartozója is. A gépen utazott a lengyel Központi Bank kormányzója, Slawomir Skrzypek, Andrzej Kremer külügyminiszter-helyettes, továbbá számos más állami és kormányzati tisztviselő. Mindnyájan a Szmolenszk melletti katinyi (Katyn) erdőbe tartottak, ahol kegyeleti hely működik a kivégzett lengyelek emlékére. (mti, s, t, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.