Lengyel vezénylés

Brüsszel/Bagdad/Nedzsef. A NATO székhelyén közleményben jelentették be, hogy Lengyelország a szövetség támogatásával átvette Irak középső övezetében – ahol a szlovák katonák is állomásoznak – a stabilizációs erők többnemzetiségű hadosztályának vezetését.

A nemzetközi hadosztályban jelentős létszámmal vesz részt Spanyolország, amely a parancsnokhelyettest is adja. A lengyel kontingens mellett a második legnagyobb kontingens Ukrajnából jön, de vannak a nemzetközi hadosztály katonái között bolgárok, dánok, magyarok, lettek, litvánok, kazahok, hollandok, norvégok, románok, szlovákok és amerikaiak is. A térséghez tartozó Nedzsef város ellenőrzésének átadását egyelőre elhalasztották a muzulmán szent városban múlt hét pénteken történt súlyos merénylet miatt. A biztonsági feladatok átvétele Nedzsefben legalább két hetet késik. A lengyel békefenntartók egy 9500 főnyi nemzetközi erő élén állnak. Andrzej Tyszkiewicz vezérőrnagy, a nemzetközi kontingens parancsnoka az AP szerint kijelentette: az általa vezetett egység nem megszálló erő. Az egyenruhák és a zászlók különbözősége ellenére a csapatokat egy cél egyesíti: segíteni kívánnak az iraki népnek a Szaddám Huszein vezette diktatórikus rendszer maradványainak felszámolásában.

Abdelaziz al-Hakímot választották az iraki síiták legjelentősebb politikai szervezetének, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsának (SCIRI) új vezetőjévé Nedzsefben. A új vezető eddig alelnöki tisztséget töltött be a szervezetben pénteken meggyilkolt fivére, Mohammed Bakír al-Hakím ajatolláh, iraki síita főpap mellett. Abdelaziz al-Hakím ezen kívül a SCIRI képviselője az iraki ideiglenes kormányzótanácsban.

George Bush amerikai elnök jóváhagyta azt a határozattervezetet, amelyet az USA az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjeszt a világszervezet iraki mandátumának kiszélesítéséről és egy többnemzetiségű erő létrehozásáról további országok katonáinak bevonásával. Az elnök előtte a Fehér Házban megbeszélést folytatott Colin Powell külügyminiszterrel, aki egy új BT-határozat elfogadását szorgalmazta. A határozattal az USA szeretné elérni, hogy az eddiginél több ország járuljon hozzá katonákkal az iraki stabilizáláshoz. A neve elhallgatását kérő washingtoni illetékes szerint a tervezet választ ad azoknak az országoknak az aggodalmaira, amelyek eddig., ENSZ-felhatalmazás híján, vonakodtak csapatokat küldeni Irakba.

Richard Armitage amerikai külügyminiszter-helyettes a múlt héten vetette fel először, hogy az iraki békefenntartás az ENSZ égisze alatt folytatódjon, de a többnemzetiségű erők élén amerikai parancsnok álljon. A BT több tagja, így Franciaország, Németország és Oroszország továbbra is központi szerepet követel az ENSZ-nek Irakban gazdasági, politikai és katonai téren egyaránt. Washington az amerikai katonák elleni szinte naponta ismétlődő támadások, a biztonság hiánya miatti hazai bírálatok hatására keresi a megegyezést azokkal az államokkal, amelyek a BT-ben annak idején ellenezték az iraki háborút. Amerikai remények szerint Pakisztán, India és Törökország is békefenntartó katonákat küld Irakba, ha a művelet az ENSZ zászlaja alatt folytatódik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?