Lemondott William Hague brit külügyminiszter

MTI-ÖSSZEFOGLALÓLondon. Lemondott William Hague brit külügyminiszter, ám a kormányzó Konzervatív Párt veterán politikusa és korábbi miniszterelnök-jelöltje a belső kabinet tagja marad, és a jövő májusban esedékes parlamenti választásokig az alsóház vezetőjének tisztségét tölti be.

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

London. Lemondott William Hague brit külügyminiszter, ám a kormányzó Konzervatív Párt veterán politikusa és korábbi miniszterelnök-jelöltje a belső kabinet tagja marad, és a jövő májusban esedékes parlamenti választásokig az alsóház vezetőjének tisztségét tölti be. David Cameron miniszterelnök célja az, hogy a Konzervatív Párt a jelenleginél fiatalabb kormánnyal és jóval több női kabinettaggal vághasson bele a 2015 májusában esedékes parlamenti választások kampányába.

Hague távozása komoly meglepetés. A politikus a Konzervatív Párt 2010-ben aratott választási győzelme óta állt a brit külügy élén, és 1989 óta alsóházi képviselő. Az 53 esztendős Hague már 16 évesen feltűnt a brit nagypolitikában, amikor a Margaret Thatcher későbbi kormányfő vezette, akkor még ellenzékben politizáló Konzervatív Párt 1977-es országos kongresszusán nagy visszhangot keltő beszédet tartott.

A brit kormányátalakítás másik „nehézsúlyú” érintettje a 74 éves Ken Clarke, aki maga jelentette be távozását. Clarke 2012 óta tárca nélküli miniszterként szolgált a kabinetben, de a korábbi konzervatív kormányokban betöltötte az oktatási, az egészségügyi, valamint a belügy- és pénzügyminiszteri tisztségeket. Clarke messze a leginkább EU-párti tagja a tory felső vezetésnek. Távozását bejelentő, Cameronhoz intézett levelében is alig burkoltan bírálta a kormányfő és a Konzervatív Párt EU-politikáját.

Philip Hammond eddigi védelmi minisztert nevezte ki tegnap külügyminiszterré Cameron miniszterelnök. Hammond személyében a belső kabinet egyik leginkább EU-szkeptikus tagja került a külügyi tárca élére. Philip Hammond nemrégiben, a BBC-nek nyilatkozva kijelentette: ha nem sikerül érdemben újratárgyalni Nagy-Britannia és az Európai Unió viszonyrendszerét, akkor a kormányfő által a brit EU-tagság sorsáról kilátásba helyezett népszavazáson ő arra fog voksolni, hogy Nagy-Britannia távozzon az unióból. Hammond helyére is egy markánsan EU-szkeptikus politikus került: a kormányfő Michael Fallont, az üzleti ügyek minisztériumának eddigi államtitkárát nevezte ki védelmi miniszterré. Fallon néhány hete kijelentette: a kormány azt fogja javasolni, hogy a választók a 2017-es referendumon nemmel szavazzanak a brit EU-tagság jövőbeni fenntartására vonatkozó kérdésre, ha addig nem sikerül egyezségre jutni Brüsszellel a brit kormány által igényelt reformokról.

Az ellenzéki Munkáspárt nyilatkozata szerint Cameron „lemészárolta a mérsékelteket” a kabinet átszervezésével, és a kinevezések a kormányzati politika markáns jobbratolódását valószínűsítik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?