<p>Lemondott tisztségéről Florin Iordache, a bukaresti szociálliberális kormány igazságügyi minisztere csütörtökön, annak a - büntetőjog korrupcióellenes szigorán enyhítő - sürgősségi kormányrendeletnek a kezdeményezője, amely nagyszabású korrupcióellenes megmozdulássorozatot váltott ki országszerte.</p>
Lemondott a vitatott rendeletet kezdeményező román miniszter
Az azóta hatálytalanított kormányrendelet egyebek mellett a hivatali visszaélésre, hanyag kezelésre, érdekellentétre és bűnpártolásra vonatkozó cikkelyeket módosította, az indoklás szerint azért, hogy a törvényt összhangba hozza az alkotmánybíróság korábbi döntéseivel.
Iordache azt mondta, hogy minden kezdeményezése törvényes és alkotmányos volt. Hozzátette, olyan intézkedéseket javasolt, amelyek "létező, meglehetősen kényes" problémákra keresnek megoldást.
"A javasolt tervezetekről társadalmi vita zajlott, megjelentek a minisztérium honlapján, és most parlament vita tárgyát képezik. Mindez azonban a közvéleménynek nem volt elég, ezért úgy döntettem, hogy benyújtom lemondásomat az igazságügyi miniszteri tisztségről" - jelentette ki rövid sajtónyilatkozatában Iordache.
A miniszter lemondását, vagy esetleges leváltását a kormánykoalíció már öt napja lebegtette. Csütörtökön Sorin Grindeanu miniszterelnök Ana Birchall európai ügyekért felelős minisztert javasolta ideiglenesen az igazságügyi minisztérium élére. A román alkotmány szerint Klaus Iohannis államelnöknek kell aláírnia Birchall kinevezését. Amennyiben az elnök elfogadja a javaslatot, Birchall legfeljebb 45 napig töltheti be az igazságügyi miniszteri tisztséget.
Az alkotmánybíróság elhárította csütörtökön illetékességét a büntető törvénykönyv (Btk.) és perrendtartás módosítását célzó sürgősségi kormányrendelet alkotmányosságának ügyében. A taláros testület arra hivatkozva utasította el - többségi szavazattal - a tartalmi normakontrollt, hogy csak hatályos jogszabályok alkotmányosságáról dönthet, a vitatott január 31-i kormányrendeletet viszont vasárnap a kormány egy újabb rendelettel hatályon kívül helyezte. A hatálytalanított jogszabály ellen Victor Ciorbea ombudsman emelt alkotmányossági kifogást.
Teodor Melescanu román külügyminiszter csütörtökön arról tájékoztatta a Bukarestben akkreditált külföldi tudósítókat, hogy az Európai Bizottság és az Európai Parlament szakértőivel konzultálva, minden hazai érdekelt felet megszólító társadalmi vitával dolgoznak ki új törvénytervezetet a Btk. és perrendtartás alkotmányellenesnek bizonyult cikkelyeinek kiigazítására. Elmondta: Brüsszelben is kedvező visszhangja volt annak, hogy a román kormány hatálytalanította a vitatott sürgősségi rendeletét, de a büntetőjog kiigazításának kötelezettsége továbbra is fennáll. Közölte: a jövő héten Brüsszelbe látogat Sorin Grindeanu miniszterelnök, hogy Bukarest terveit ismertesse.
A romániai lapok szerint kicsi az esélye annak, hogy a jelenlegi bukaresti kormány vagy a parlamenti többség megváltozzon, szerintük a kormányellenes tüntetőknek lesz fontos szerepük abban, hogy a kormány a továbbiakban ne éljen vissza hatalmával. A sajtó csütörtökön, egy nappal azt követően cikkezett erről, hogy a bukaresti parlament elutasította az ellenzék bizalmatlansági indítványát, amelyet azért terjesztettek be a kormány ellen, mert az sürgősségi rendelettel módosította a Btk.-t és a perrendtartást.
Román akadémikusok egy csoportja Románia nemzeti egységét és területi épségét féltő, az ezek ellen irányuló támadások leküzdésére felszólító felhívást tett közzé - közölte a Hotnews.ro hírportál. Különösen aggasztónak nevezték egyebek mellett a visszatérő regionalizációs kísérleteket és az "alkotmány előírásaiba ütköző, az európai integrációs tendenciákkal is ellentétes etnikai alapú autonóm enklávék" létrehozására irányuló próbálkozásokat. A felhívást Ioan-Aurel Pop történész, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem rektora, Gheorghe Paun matematikus és Victor Voicu orvos, nyugalmazott tábornok kezdeményezte, és az akadémia 84 rendes, levelező, illetve tiszteletbeli tagja írta alá.
A felhívásról beszámoló jobboldali Hotnews.ro portál úgy értékelte, hogy az "erősen nacionalista hangvételű" dokumentumot aláíró akadémikusok a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) propagandáját vették át, hiszen a PSD véleményformálói is azt hangoztatják, hogy a korrupcióellenes demonstrációk Románia szétszakítását eredményezhetik.
Romániában csütörtökön tizedik napja folytatódtak a kormányellenes tüntetések, amelyen több ezren vesznek részt. Ugyanakkor a román elnöki hivatal előtt is folytatódott a kormányt támogató és az elnök lemondását követelő utcai megmozdulás, amelyen több százan vettek részt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.