<p>Leleplezték Beck András, magyar származású franciaországi képzőművész Jan Palach-szobrát a közép-csehországi Mělníkben. A hétfő délután megtartott ünnepségen megjelent Václav Klaus cseh köztársasági elnök, Přemysl Sobotka, a cseh szenátus elnöke, Szőke László prágai magyar nagykövet, a prágai francia nagykövet, valamint a cseh és a francia kormány képviselői.</p>
Leleplezték Ján Palach szobrát - magyar szobrász készítette
Václav Klaus beszédében méltatta a Palach tettének jelentőségét. Úgy vélte: a 40 évvel ezelőtti történelmi esemény mának szóló üzenete az, hogy olyan feltételeket kell teremteni a társadalomban, hogy hasonló tettekre már senkinek se kelljen rászánnia magát.
Jan Palach, a Károly Egyetem hallgatója volt, aki 1969 január 16-án Prágában - tiltakozásul Csehszlovákia 1968-as szovjet megszállása ellen - felgyújtotta magát és sérüléseibe három nap múlva belehalt. Temetésén több mint félmillió ember vett részt.
Az akkor már Franciaországban élő Beck András 1969-ben készítette a szobrot, amelynek kicsinyített mása a prágai Jan Palach középiskola előtt áll. Az eredeti alkotást néhány éve ajánlotta fel Csehországnak Beck András barátainak franciaországi köre.
A Palach-szobor 3,5 méter magas, így urbanisztikai szempontból nem volt könnyű megfelelő helyet találni neki, hiszen bármelyik város panorámáját jelentősen módosítja. A csehek eredetileg valamelyik francia városban szerették volna felállítani, de ez nem sikerült. Ezt követően kerestek neki helyet Csehországban, míg Mělník városa elfogadta az ajánlatot. A szobrot a helyi Jan Palach Gimnázium előtt állították fel.
Beck András (1911-1985), magyar származású képzőművész 1956-tól élt Franciaországban. Több elismert expresszionista stílusú szobor és arckép készítője.
Csehországban pénteken zajlottak le a Palach-emlékünnepségek.
"Palachot nem szabad elfelejteni, mert élete feláldozásával próbálta meg felrázni és ellenállásra bírni a korabeli csehszlovák társadalmat, amely a prágai tavasz erőszakos eltiprása után kezdett elsüllyedni a hamis illúziók és megtévesztő biztonság kommunista mocsarában" - jelentette ki Mirek Topolánek cseh miniszterelnök.
"Palach tette nem volt hiábavaló, s megbecsült helye van a cseh történelemben" - jelentette ki az emlékünnepségen Tomás Halík, keresztény filozófus.
Az egyetemista halála azonban nem változtatta meg az akkori csehszlovákiai fejlődést, a reformfolyamatot 1969-ben véglegesen letörték, s a politikai vezetőket eltávolították a helyükről. Jan Palach nevét és tettét a szocialista rendszer bukásáig, tehát 1989 novemberéig, csak negatív értelemben lehetett leírni a csehszlovák sajtóban. A bársonyos forradalom után hivatalosan is nemzeti hősnek nyilvánították, utcákat, tereket neveztek el róla, s emlékét őrzik, tisztelik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.