Legyen-e elnöke az Európai Uniónak?

London/Brüsszel. Lehet, hogy egy szép napon elnöke lesz az uniónak, olyan ember, aki méltóképpen tudja majd képviselni félmilliárd európai polgár érdekeit. Ezt Jack Straw brit külügyminiszter fejtegette tegnap a The Economistban.

London/Brüsszel. Lehet, hogy egy szép napon elnöke lesz az uniónak, olyan ember, aki méltóképpen tudja majd képviselni félmilliárd európai polgár érdekeit. Ezt Jack Straw brit külügyminiszter fejtegette tegnap a The Economistban. Az uniós reformokról szóló vita keretében az utóbbi időben elég heves véleménycsere bontakozott ki arról, szüksége lesz-e a várhatóan tíz országgal bővülő EU-nak „államfőre”. A külügyminiszterrel ellentétben több brit szakértő – akik hevesen ellenzik, hogy az EU valamiféle Európai Egyesült Államokká transzformálódjon – azonnal támadta az elképzelést. Az ötletet eredetileg Jacgues Chirac francia államfő vetette fel. Hírügynökségek a múlt hét végén arról cikkeztek, hogy már Németország is beállt az elképzelés támogatói közé. Brüsszeli értesülések szerint ez azon a kötetlen eszmecserén derült ki, amelyet egy brüsszeli étteremben Gerhard Schröder kancellár folytatott Romano Prodival, az Európai Bizottság elnökével, vacsora közben. Az elképzelés szerint az Európai Tanácsnak, amely a tagországok állam- és kormányfőiből állna, több évre választott elnöke lenne, aki egyrészt a külvilág felé képviselné és jelenítené meg az uniót, másrészt a politikaformálást irányítaná és hangolná össze. Nem hivatalos információk szerint az EB és személy szerint Prodi egyáltalán nem lelkesedik az ötletért, mert attól tart, hogy az új típusú elnöki intézmény az EB befolyását gyengítené. Hasonló okok miatt idegenkednek az elképzeléstől a kisebb tagállamok is, amelyek biztosra veszik, hogy egy ilyen intézményi megoldás a nagyobbak súlyát növelné az ő rovásukra. Azzal mindenesetre a legtöbben egyetértenek, hogy az EU hathavonta változó soros elnökségének jelenlegi rendszere elavult, alkalmatlan a politikai folytonosság biztosítására. Máris széles körben tartják magukat azok a feltételezések, amelyek szerint José Maria Aznar spanyol és Tony Blair brit kormányfő, valamint Martti Ahtisaari volt finn elnök is pályázna a majdani EU-elnöki tisztségre. Igaz, Blair esetében ezt brit részről egyelőre cáfolják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?