Brüsszel. A transzatlanti együttműködés sarokkövének nevezte tegnap George Bush a NATO-t, Jaap de Hoop Scheffer főtitkár pedig huszonhat ország egységes szövetségének ítélte a szervezetet. Az amerikai elnök a rendkívüli NATO-csúcs után a délután kezdődött uniós csúcsértekezleten vett részt.
Látszólag helyreállt az egység
A NATO-csúcsértekezlet záróközleménye szerint a tagországok folytatják a szövetség átalakítását annak érdekében, hogy képes legyen válaszolni a tagjait egyformán érintő biztonsági fenyegetésekre. Azt is jelezték: elkötelezettek a NATO egyeztető és konzultációs szerepének kiterjesztésére a tagok között, egyúttal megerősítették, hogy a szövetséget lényegi fórumnak tekintik az Európa és Észak-Amerika közötti biztonsági konzultációk tekintetében. „A BT 1546-os határozatának megfelelően a 26 szövetséges mindegyike hozzájárul a NATO küldetéséhez az iraki biztonsági erők kiképzésében abból a célból, hogy azok képesek legyenek a lehető leghamarabb átvenni a teljes felelősséget az ország stabilitásáért és polgárai biztonságáért. Elkötelezettségünk egységes.”
A találkozót záró sajtóértekezleten Bush kiemelte, nagyon erősek Washington kétoldalú kapcsolatai is a szövetség európai államaival, főként a kulcsországokkal.
Scheffer főtitkár úgy értékelte, a találkozón a tagországok mind a közös értékeket, mind az erős transzatlanti együttműködést egyöntetűen támogatták. Kijelentette, a szövetségi együttműködést tovább mélyítik a NATO-n belül, emellett a szervezetre számos fontos kihívás vár a közeljövőben is. Kitűnő volt az értekezlet atmoszférája – tette hozzá, arra utalva, hogy a korábbi nézeteltérések a megbeszélésen nem ütköztek ki. Bush azt mondta, nagyra értékeli: minden NATO-szövetséges elkötelezte magát az iránt, hogy sikerre vigyék a világ legfiatalabb demokráciáját. A Kína elleni fegyverembargó európai feloldásának tervéről kijelentette: Washingtont ez elsősorban azért aggasztja, mert nemcsak fegyverek, hanem fejlett katonai technológiák exportjához is vezethet, és megváltoztathatja a térség biztonsági mérlegét.
A közös közlemény a demokrácia térnyeréseként méltatta azokat a választásokat, amelyek a közelmúltban zajlottak le Irakban, a palesztin területeken, illetve Ukrajnában. Scheffer jelezte, hogy a találkozón számos felszólalás foglalkozott a közel-keleti békefolyamat folytatásának fontosságával, az ottani biztonsági helyzet ugyanis megítélésük szerint túlnyúlik a térségen. Mind Bush, mind Scheffer méltatta a NATO és az Európai Unió közötti együttműködést is. Az amerikai elnök történelmi mérföldkőnek nevezte azt is, hogy Európa – egyebek között az unió bővítése nyomán – újra egységes és békés.
A NATO-csúcstalálkozóknak immár hagyományos kísérőeseménye az ukrán vezetőkkel folytatott különtanácskozás. A tegnapit különösen fontossá tette, hogy azon részt vett az országa nyugati közeledésének fontosságát hirdető Viktor Juscsenko. Az ukrán államfő azt mondta, országa célja a NATO-tagság elérése, időpontot azonban nem említett. Scheffer válaszának lényege: ha elérkezik az idő, a NATO ajtaja nyitva lesz Ukrajna előtt.
Bush a NATO-ból az EU-központba ment tovább, személyében amerikai elnök most először járt itt. Az amerikai elnök és az EU 25 tagországa vezetőinek délután ötkor kezdődött találkozója előestéjén gesztusértékű döntést hoztak az uniós külügyminiszterek. Ugyancsak Brüsszelben bejelentették: az EU képviseletet nyit Bagdadban, és ennek közreműködésével részt vesz iraki ügyészek, rendőrparancsnokok és bírák kiképzésében. Az EU-nak a háború óta ez lesz az első képviselete Irakban. A tervek szerint több mint 700 bíró és rendőrtiszt képzését végzik majd uniós segítséggel. (MTI, TASR, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.