<p>Ali Laridzsáni, az iráni parlament elnöke szombaton azzal vádolta meg a Nyugatot, hogy "be akarja csapni" Iránt. Az iráni házelnök nyilatkozata megkérdőjelezi annak lehetőségét, hogy megállapodás születhet az iráni urán harmadik ország által történő dúsításáról, noha ezt az elképzelést először szeptember 30-án maga Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök javasolta.</p>
Laridzsáni: a Nyugat be akarja csapni Iránt az atomkérdésben
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő szombaton hangsúlyozta: Iránnak mindenfajta urándúsítást le kell állítania a nagyhatalmakkal megkötendő megállapodás keretében.
"A Nyugatiak egy bizonyos irányba akarnak bennünket terelni, hogy becsaphassanak és ránk kényszeríthessenek dolgokat" - jelentette ki Laridzsáni, aki szerint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szabályai szerint a Nyugatnak ellenszolgáltatás nélkül kellene ellátnia fűtőanyaggal a teheráni kutatóreaktort.
"Azt mondják, hogy 20 százalékos dúsítású uránt adnak nekünk, ha 3,5 százalékos dúsítású uránt adunk nekik, mi viszont nem látunk összefüggést a két dolog között" - szögezte le Laridzsáni, aki korábban atomügyekben illetékes főtárgyaló is volt.
Az ISNA iráni hírügynökség szerint Laridzsáni azt is mondta, hogy szerinte a Nyugatiak rá akarják tenni a kezüket az iráni dúsított uránra.
Irán, Oroszország, az Egyesült Államok és Franciaország között Bécsben két és fél napon át tartó tárgyalás után Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója szerdán ismertette az iráni urán dúsítására kötendő szerződés tervezetét. Nyugati diplomaták szerint a szerződéstervezet értelmében Irán 2009 végéig 3,5 százalékos dúsítású, 1500 kilogrammos uránkészletéből 1200 kilogrammot küldene Oroszországba, ahol 19,75 százalékosra dúsítanák, majd Franciaországba szállítanák, ahol fűtőanyag rudakat készítenének belőle a teheráni kutatóreaktor számára.
Moszkva, Párizs és Washington pénteken jóváhagyták a tervet, de Irán NAÜ-képviselője, Ali Asgar Szoltaníje közölte: Irán tanulmányozza a szerződéstervezetet és néhány napon belül ad választ.
A megállapodást létfontosságúnak tekintik az iráni atomprogrammal kapcsolatos feszültségek enyhítésére. Irán ragaszkodik hozzá, hogy nukleáris programja békés célokat szolgál, míg a nyugati nagyhatalmak azzal gyanúsítják Teheránt, hogy atomfegyverre kíván szert tenni.
Benjámin Netanjahu a The Washington Post című napilapban szombaton megjelent interjúban hangsúlyozta: "Létfontosságú, hogy a nemzetközi közösség nyomást gyakoroljon Iránra annak érdekében, hogy állítsa le az urándúsítást".
Egy esetleges Irán elleni izraeli légicsapásra vonatkozó kérdésre válaszolva Netanjahu kijelentette: "Miután ez a nemzetközi közösség problémája, az Egyesült Államok vezette nemzetközi erőfeszítés a veszély leállításának módja".
A NAÜ négy ellenőre, aki vasárnap az iráni Komban lévő második iráni urándúsító létesítménybe látogat, szombaton elutazott Bécsből Iránba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.