Lajčák továbbra is esélyes az ENSZ-főtitkári posztra

New York |

<div>Továbbra is António Guterres volt portugál miniszterelnök a legesélyesebb a főtitkári posztra, őt követi Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter.</div><div>&nbsp;</div>

Az ENSZ Biztonsági Tanácsában újabb, nem hivatalos, névtelen szavazás volt pénteken a jelöltekről. Vuk Jeremics korábbi szerb külügyminiszter a harmadik. Guterres mellett szólhat, hogy korábban ő volt az ENSZ menekültügyi főbiztosa.Ugyanakkor több mint ötven ország azért kampányol, hogy első alkalommal nőt válasszanak meg az ENSZ élére, a jelöltek fele nő. Közülük a bolgár Irina Bokova a legnépszerűbb a BT tagjai között, de ő is csak az ötödik helyen futott be a nem hivatalos szavazáson, holott maga Ban Ki Mun is úgy nyilatkozott, hogy ideje lenne már, hogy egy nő foglalja el a posztot.Ban ki Mun megbízatása december 31-én jár le. Az új főtitkárt a BT javaslata alapján az ENSZ Közgyűlésének kell megválasztania. A nagyhatalmak vétói döntenek A főtitkár személyét illetően a BT öt állandó tagjának vétójoga van, de a mostani szavazáson az állandó és nem állandó tagok szavazatait még nem különböztették meg. Guterres 12 támogató és 2 ellenszavazatot kapott, de most még nem tudni, hogy a kettő közül jelent-e valamelyik vétót a végső szavazáson. Lajčák tíz támogató és négy ellenszavazatot kapott, egy ország képviselője tartózkodott. Októberben lesz az első olyan szavazás, amikor már tudni lehet, hogy kit nem támogat valamelyik nagyhatalom. KOMMENTÁRUNK - PUTYINNAK KÖSZÖNHETI LAJČÁK, HOGY VAN ESÉLYE A brit ENSZ-nagykövet szerint azok a jelöltek, akiknek nincs esélyük megszerezni a jelöléshez szükséges minimális kilenc szavazatot, vagy valamelyik állandó tag jelzi, hogy megvétózná a megválasztásukat, jobb, ha kiszállnak a versenyből, mert nincs esélyük. A szlovák külügy nem kommentál A szlovák külügyminisztérium szóvivője közölte, egyelőre nem kommentálja a szavazást és Lajčák eredményét, mert a folyamatnak még koránt sincs vége. Szeptemberben még egy szavazás lesz, utána októberben a vétóval rendelkező öt állandó BT-tag – Nagy-Britannia, Kína, Franciaország, Oroszország és az Egyesült Államok – képviselője már színes cédulával szavaz. Ez alapján megállapítható, hogy a jelöltre leadott „nem” szavazat végleges vétót jelent-e, és nincs értelme folytatnia. (MTI, TASR) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?