Külföldi sajtó Magyarországról

<p>A gyöngyöspatai romákról és a közmunka-programról közölt riportot szombati számában az osztrák Der Standard.</p>

A magyarországi romák egyre inkább szorongatott helyzetbe kerülnek: a munkanélküliség és szociális elhanyagoltság mellett egyre többször kerülnek erőszakos összeütközésekbe a helyi lakossággal, vagy azokkal, akik elhivatottnak érzik magukat arra, hogy őket képviseljék - fogalmazott a romák és nem romák közötti konfliktusokra visszatekintve a liberális napilap munkatársa, Petra Stuiber. A csak a nyomtatott lapban olvasható cikk szerint a faluban azt mondják, a gond nem a régóta helyben lakó, hanem az újonnan betelepült romákkal van.

A tudósító felkereste a helyi közmunkaprogramban részt vevő romákat, akik vadrózsabozótot irtanak a falu határában. A munkások egyike azt mondta a tudósítónak, "rendben van" ez a munka, de az, hogy csak négy hónapig tart, kevésbé. A polgármester úgy vélekedik, ígéretes a gyöngyöspatai közmunka, a romák azonban be nem váltott ígéretekről beszélnek. Alig valaki hiszi közülük, hogy az ígért erdészeti szakmunkás képzés megvalósul - írta a Der Standard.

A Németországban élő magyar íróval, Dalos Györggyel közölt a magyar belpolitikai helyzettel foglalkozó interjút szombati számában a Die Welt. A német konzervatív napilap "A gyűlölet elviselhetetlen" című interjúból azt emelte ki, hogy Dalos szerint a magyar társadalom mélyen megosztott. Az író a legfontosabbnak a kölcsönös szidalmazások beszüntetését és - mint a lap fogalmazott - az ország megmentését nevezte.

Dalos György a gazdasági helyzetről úgy vélekedett a Die Weltnek, hogy az nem olyan "reménytelen", mint amilyennek tűnik, a kultúrpolitikával kapcsolatban pedig  úgy vélte, hogy "túl sok a beavatkozás és túl kevés a támogatás".

A Die Welt kérdésre válaszolva az író cáfolta, hogy a Fidesz "rasszista" vagy "antiszemita" lenne. Ugyanakkor Dalos azt hangoztatta, hogy meghatározó időpontokban nem határolódott el kellően a rasszista erőktől és nyilatkozatoktól.

A megtörhetetlenek városa címmel közölt fotókkal illusztrált kétoldalas riportot Esztergom elmúlt évéről a Libération című francia napilap hétvégi számában.

A baloldali újság szerint Tétényi Éva független polgármestert közel egy éve akadályozza a Fidesz az irányításban, de a helyiek támogatását élvező városvezető ellenáll, s a Fidesz "egyre zsarnokibb hatalmával szembeni polgári ellenállás szimbólumává vált az egész országban". A tudósító, Florence La Bruyere részletesen ismerteti Tétényi és a jobboldal közötti konfliktusokat.

A francia lap megemlítette, hogy a polgármester sem a miniszterelnöknek írt négy levelére, sem az előre hozott választásokat követelő, több ezer aláírással ellátott petícióra nem kapott választ, s "népszerűsége ellene fordult": őszre várható Kósa Lajos, a  Fidesz alelnökének javaslata alapján a "lex Tétényi II". Ez alapján tíz évre elveszíthetné választhatóságát az a polgármester és önkormányzati testület, amelyiknek a hivatali idejében az önkormányzata adósságrendezési eljárás alá esik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?