Ötvenkilenc éves vagyok. A rendszerváltás óta – megszakításokkal – 53 hónapot dolgoztam Ausztriában mező-gazdasági idénymunkásként. Azt szeretném kérdezni, hogy kérhetek-e nyugdíj-kiegészítést Ausztriában.
J. K.
Külföldi nyugdíjjogosultság
J. K., Tallós
Ha valaki a nyugdíjba vonulását megelőzően valamely az EU vagy az EGT (EEA) kettő vagy több tagállamában dolgozott vagy lakott, és ott biztosítási időt szerzett, akkor a csatlakozás időpontjától ezen idők alapján is nyugdíjjogosulttá válhat, az Európai Unió ide vonatkozó rendeletei értelmében kérelmezheti az adott tagállamokban megszerzett jogosultságok összegezését. Kedves Olvasónknak tehát azt ajánljuk, hogy mielőtt Ausztriába utazna, forduljon a lakhelyén illetékes szociális biztosítóhoz részletesebb tájékoztatás végett.
A nyugdíjjogosultság feltételei: a nyugdíjkorhatár betöltése (Ausztriában a nőknél 60 év, a férfiak esetében 65 év); az ún. várakozási idő teljesítése; 180 hónap járulékfizetés vagy 180 biztosított hónap az utolsó 360 hónapon belül.
A nyugdíjkérelmet tehát az állandó lakhely szerint illetékes szociális biztosítónál kell benyújtani. Annak a feladata lesz, hogy az igényelbíráláshoz szükséges információkat megküldje a többi tagállamba, illetve fogadja és feldolgozza az onnan érkező adatokat, és ellenőrizze, vajon a kérelmező teljesítette-e az egyes országokban érvényes várakozási időt, illetve feltételeket.
Egyébként manapság az alternatív, illetve magán nyugdíjrendszerek egyre nagyobb teret hódítanak. A nyugdíj egyik speciális változata az ún. csúszó nyugdíj (Ausztriában: Gleitpension). Ennek lényege, hogy fokozatosan csökkentheti a munkaóráinak számát, és a csökkent munkaidő pótlékaként jóváhagyják Önnek nyugdíja bizonyos százalékának folyósítását.
A nyugdíj összegét a nyugdíjalap nagysága, a biztosított hónapok összege és a nyugdíjigénylő kora alapján állapítják meg. A nyugdíjak megállapításakor két módszert alkalmaznak: valamennyi tagállam, amelyben az érintett személy az adott ország jogszabályaiban előírt szükséges biztosítási időt megszerezte, és jogosultsága megállapítható, kizárólag ezen idők alapján kiszámítja az öregségi nyugdíj összegét. Ez az úgynevezett nemzeti nyugdíj. Két lépésben összesítik a tagállamokban szerzett biztosítási időket, majd abból számítják ki az adott ország által folyósított ellátás összegét. Ez az úgynevezett pro rata vagy nemzetközi nyugdíj.
A nyugdíj összegének megállapításához szükséges nyugdíjalapul azon 180 hónap alatt folyósított járulékok átlaga szolgál, amikor a legmagasabb volt a befizetett járulék összege.
A nyugdíjkérelmet az illetékes nyugdíjbiztosító hivatalhoz kell benyújtani. Ausztriában négy ilyen hivatal működik (Pensionsversicherungsanstalt der Arbeiter, Pensionsversicherungsanstalt der Angestellten, Versicherungsanstalt der Eisenbahner, Versicherungsanstalt des osterreichischen Bergbaus). Ha nem tudja, melyik nyugdíjbiztosítóhoz tartozik, kérvényét bármelyikhez benyújthatja, az majd továbbítja az illetékes hivatalnak.
Továbbra is várjuk olvasóink Európai Unióval kapcsolatos kérdéseit EU-tudakozó megjelöléssel ellátott levélben vagy villámpostán. Válaszolnak: a pozsonyi Euro Info Centrum munkatársai.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.