Közös NATO-bázis lehet

Madrid. A madridi kormány üdvözölte azt a brit javaslatot, hogy a Gibraltáron lévő katonai támaszpontot NATO-bázissá alakítsák át, amelyet a szövetség minden tagja igénybe vehetne, tehát Spanyolország is. Ana Palacio, a spanyol diplomácia vezetője közölte: arra várnak, hogy London előterjessze új javaslatát.

Madrid. A madridi kormány üdvözölte azt a brit javaslatot, hogy a Gibraltáron lévő katonai támaszpontot NATO-bázissá alakítsák át, amelyet a szövetség minden tagja igénybe vehetne, tehát Spanyolország is. Ana Palacio, a spanyol diplomácia vezetője közölte: arra várnak, hogy London előterjessze új javaslatát. Az indítvány is bizonyítja, hogy a tárgyalások nem álltak le – tette hozzá. A Gibraltáron levő katonai támaszpont kérdése egyike azoknak témáknak, amelyek a London és Madrid közötti tárgyalások napirendjén szerepelnek. A Spanyolország déli csücskén fekvő, brit fennhatóság alatt lévő terület sorsa 300 éve vitatott a két ország között. Madrid magának követeli a Gibraltár fölötti London mindig is kitartott amellett, hogy Spanyolországgal kötendő bármilyen szerződésnek magában kell foglalnia a területen lévő haditengerészeti és légi támaszpont feletti brit ellenőrzést. Ezt az álláspontot finomította most Peter Hain, az európai ügyek minisztere, aki az El Pais spanyol lapnak nyilatkozott tegnap. Véleménye szerint a bázist átalakítanák NATO-támaszponttá, amelyet a szövetség tagországai használhatnának, beleértve Spanyolországot is. Megmaradna azonban a katonai létesítmény feletti brit ellenőrzés, és a kérdésben ez London utolsó szava – hangoztatta a politikus. Két héttel ezelőtt Jack Straw brit külügyminiszter még azt mondta, hogy Nagy-Britannia kész elfogadni a megosztott szuverenitást Spanyolországgal Gibraltár fölött. Azonban azt is világossá tette, hogy ezzel kapcsolatban a végső szót egy referendum során a stratégiai fontosságú terület mintegy 35 ezer fős lakosságának kell kimondania. A Madrid által javasolt forgatókönyv egyik eleme az 50 évig tartó megosztott szuverenitás, ezt követően pedig – széles körű autonómia biztosítása mellett – Spanyolország átvenné a Gibraltár feletti teljes ellenőrzést. Gibraltár lakossága azonban igen hevesen tiltakozott a javaslat ellen. Nagy-Britannia 1713 óta tartja ellenőrzése alatt Gibraltárt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?