Kormányválság Nagy-Britanniában

London. Újabb kormánytag mondott le Nagy-Britanniában az ENSZ-határozat nélküli háború ellen tiltakozva. Fél napon belül ez volt a harmadik ilyen eset a kormányban.

London. Újabb kormánytag mondott le Nagy-Britanniában az ENSZ-határozat nélküli háború ellen tiltakozva. Fél napon belül ez volt a harmadik ilyen eset a kormányban. Délben John Denham, a belügyminisztérium államtitkára közölte, hogy lemond, s ugyanazzal érvelt, mint előtte a két másik távozó kormány-, illetve kabinettag: nem tudja támogatni Nagy-Britannia részvételét az ENSZ-felhatalmazás nélküli háborúban Irak ellen. Denham előtt Lord Hunt of Kings Heath, az egészségügyi minisztérium államtitkára, őelőtte pedig a kabinet egyik nehézsúlyú tagja, Robin Cook volt külügyminiszter, az alsóház többségi kormánypárti frakciójának vezére jelentette be távozását. Megfigyelők szerint Cook lemondása sokkal nagyobb károkat okozhat Tony Blair miniszterelnöknek és kormányának, mint Lord Hunté és Denhamé együtt, mivel a veterán baloldali politikusnak rendkívüli befolyása van a pártban és a frakcióban. Cook, aki hétfő éjjel megsemmisítő kritikát mondott a jelenlegi munkáspárti kormány iraki politikájáról, tegnap a BBC-nek kijelentette: a brit parlament alsóházát gyakran éri az a vád, hogy már nem foglal el központi helyet a brit politika alakításában. „A kedd éjjel kezdődő (és a jóslatok szerint valószínűleg ma hajnalig elhúzódó – a szerk.) szavazási procedúra alkalmat teremt ennek cáfolatára, ha a ház a sarkára áll, és nem engedi a brit hadsereget egy olyan háborúba, amelyet sem Nagy-Britannia fő szövetségesei, sem lakosságának többsége nem támogat” – mondta. Az alsóház 411 fős munkáspárti frakciója egy hónapja már fellázadt a kormány ellen, amikor a kabinet Irakról szóló elvi indítványával szemben 122 képviselő saját háborúellenes indítványt terjesztett be és szavazott meg. Ez volt a modern brit politikatörténet eddigi legnagyobb kormánypárti lázadása az alsóházban. A ma hajnalra várt szavazás eredményét tegnap senki sem merte megjósolni. A parlamenti matematika szerint 165 kormánypárti képviselőnek kell a kormány ellen szavaznia ahhoz, hogy a kabinet a háborút támogató konzervatív ellenzék voksaira szoruljon, ami önmagában is erősen kikezdené a kormány helyzetét. Ha legalább 245 munkáspárti törvényhozó nemmel szavaz, a kormányindítvány – és ezzel valószínűleg a kormány is – megbukik, mert ebben az esetben már a tory voksok sem lennének elegendőek a többséghez. Tegnap Jack Straw külügyminiszter és John Prescott miniszterelnök-helyettes telefonos kampányba kezdett, egyenként győzködve a munkáspárti képviselőket az igen voksért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?