Klaus: érvényt kell szerezni a cseh kivételnek az EU-ban

Prága |

<p>Csehországnak ki kell tartani annak a kivételnek az érvényessége mellett, amelyet az európai uniós jogok általános chartája rendelkezései alóli szerzett a Lisszaboni Szerződés jóváhagyásakor.</p>

Csehországnak ki kell tartani annak a kivételnek az érvényessége mellett, amelyet az európai uniós jogok általános chartája rendelkezései alóli szerzett a Lisszaboni Szerződés jóváhagyásakor - jelentette ki Václav Klaus cseh államfő kedden Prágában, miután találkozott Ivo Josipovic horvát államfővel.

Az akkori megállapodás szerint ezt a kivételt az EU legközelebbi kibővítésekor kellene ratifikálniuk a tagállamoknak. Klaus úgy látja, hogy ez a kérdés semmiképpen sem fogja bonyolítani Horvátország csatlakozását az EU-hoz. A Lisszaboni Szerződés aláírása után ugyanis Horvátország lesz az első, amely várhatóan már a jövő évben csatlakozik az unióhoz.

A cseh államfő 2009-ben ennek a kivételnek az elfogadásától tette függővé, hogy aláírja-e az EU új működési modelljét rögzítő Lisszaboni Szerződést. A kivétel azt rögzíti, hogy Csehországban teljes mértékben nem érvényesíthetőek az EU alapjogok. Klaus szerint erre azért van szükség, mert máskülönben a Lisszaboni Szerződés érvénybe lépése után a kitelepített szudétanémetek visszakövetelhetnék a II. világháború után Csehszlovákiában elkobzott vagyonukat. A cseh kormány nem osztotta Klaus véleményét, de a dokumentum aláírását nem tudta kikényszeríteni.

"A legkisebb okát sem látom annak, hogy a Cseh Köztársaság visszalépjen ettől a követelésétől. Ugyanakkor biztosítottam az elnök urat, minden igyekezetünkkel azon leszünk, hogy ne bonyolítsuk Horvátország csatlakozását az Európai Unióhoz" - szögezte le a cseh államfő. Hangsúlyozta: Csehország baráti országnak tartja Horvátországot és támogatja felvételét az Európai Unióba.

Klaus 2009-es feltétele megosztotta a cseh politikai színteret, s az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt például nem ért egyet vele. Miután a tavalyi részleges szenátusi választások eredménye alapján a szociáldemokraták többséget szereztek a felsőházban, megakadályozhatják a kivétel ratifikációját. "Az akkori feltétel számunkra egyszerűen elfogadhatatlan" - jelentette ki decemberben Alena Gajdůšková, a szenátus szociáldemokrata alelnöke. A hatályos cseh szabályozás szerint minden nemzetközi egyezményt és dokumentumot a parlament mindkét házának ratifikálnia kell ahhoz, hogy érvénybe léphessen.

A szociáldemokraták azért ellenzik a kivételt, mert szerintük az teljesen alaptalan, a Benes-dekrétumokat ma felülvizsgálni már nem lehet, s ha Csehországban nem lesz érvényes az EU-charta a csehek a jövőben emberi jogi és szociális problémáikkal nem fordulhatnak az európai bíróságokhoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?