Jeruzsálem/Hebron/Betlehem/Rámalláh/Washington. Pokolgép robbant tegnap a palesztin Hebron városától délre, az országút mentén, súlyos károkat okozva egy arra haladó, diákokat szállító izraeli autóbuszban. Három diák megsebesült, egyikük súlyosan.
Kivégzés palesztin módra
Az egyik kivégzett palesztin, aki állítólag Izrael számára kémkedet. ČTK/AP-felvétel Jeruzsálem/Hebron/Betlehem/Rámalláh/Washington. Pokolgép robbant tegnap a palesztin Hebron városától délre, az országút mentén, súlyos károkat okozva egy arra haladó, diákokat szállító izraeli autóbuszban. Három diák megsebesült, egyikük súlyosan. A busz negyven fiatalt szállított, és éppen pihenőt tartott a támadás pillanatában. Mint a legtöbb jármű a feszültséggel terhes vidéken, ez is megerősített karosszériájú busz volt – azok sebesültek meg, akik a robbanás pillanatában éppen a járművön kívül tartózkodtak.
Két palesztin holttestet találtak lőtt sebekkel a ciszjordániai Hebronban, a két férfi korábban állítólag információkat szolgáltatott Izraelnek egy helyi fegyveres vezető mozgásáról. Marvan Zallumot, az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű szervezet helyi vezetőjét és testőrét a gépkocsijukban helikopterről lőtték le az izraeliek április 23-án. Az AP hírügynökség a brigádoktól úgy értesült, hogy a most holtan megtalált Eiman Dzsulani és Anan al-Aszhab annak idején információkat szolgáltatott Izraelnek Zallum hollétéről. A két feltételezett kémet ugyanazon a helyen lőtték le, ahol hat héttel korábban Zallumot. Zallum halála napján (szintén ugyanazon a helyen) brigádjainak feldühödött tagjai már kivégeztek három fegyverest, akiket szintén árulással vádoltak.
Tegnap is folytatódott az izraeli razzia Rámalláhban, 31-re emelkedett az őrizetbe vett palesztinok száma. Betlehemet viszont a hajnali bevonulás után röviddel el is hagyták az izraeliek. A hírügynökségek úgy értesültek, hogy a város körzetében található menekülttáborokban senkit nem vettek őrizetbe. Rámalláhban a katonák felfedeztek két olyan autót, amelyek robbanószerkezetet rejtettek, összesen 120 kilogramm robbanóanyaggal. A múlt héten palesztinok ilyennel követtek el merényletet egy izraeli busz ellen, megölve 17 utast.
Legkésőbb a jövő hét elején kerítés építését kezdi meg Izrael a zsidó állam és a Jordán folyó nyugati partján fekvő palesztin terület, Ciszjordánia között. Ezt az izraeli védelmi tárca szóvivője közölte. Már a múlt hónapban is jelezték, hogy biztonsági okokból elektronikus jeladókkal felszerelt kerítést emelnek a 350 kilométer hosszú fegyverszüneti vonal mentén. Az intézkedés hivatalos célja megakadályozni, hogy palesztin terroristák, robbanóanyagok és merényletekhez felhasználni kívánt járművek jussanak át Ciszjordániából Izraelbe.
George Bush amerikai elnök megbeszélést folytatott Ariel Saron izraeli miniszterelnökkel, azután, hogy hétfőn izraeli katonák Rámálláhban ismét körbezárták Jasszer Arafat palesztin vezető főhadiszállását. Washingtonnak nincs kifogása az izraeli katonai fellépés ellen, hiszen elismeri Izrael jogát az önvédelemre. A találkozó után Bush riporteri kérdésre azt mondta: nem Arafat sorsáról, hanem a palesztin nép sorsáról van szó. Amerikai megítélés szerint csak az idő fogja megmutatni, lesz-e valamilyen kedvező hatása a palesztin kormányátalakításnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.