Kissé jobb, mint máshol

Budapest/Prága. A magyarországi romák helyzetéről közöl cikket a Hospodářské noviny című tekintélyes prágai gazdasági és politikai napilap. Emlékeztet: Magyarország sem kerülte el Csehország és Szlovákia sorsát, s a romák kivándorlása miatt Kanada vízumkényszert vezetett be a magyar állampolgárok számára is.

Budapest/Prága. A magyarországi romák helyzetéről közöl cikket a Hospodářské noviny című tekintélyes prágai gazdasági és politikai napilap. Emlékeztet: Magyarország sem kerülte el Csehország és Szlovákia sorsát, s a romák kivándorlása miatt Kanada vízumkényszert vezetett be a magyar állampolgárok számára is. A lap szerint a magyarországi romák általános helyzete semmivel sem jobb, mint a csehországiaké. Többségük nyomorban él, nincs munkája, nincs műveltsége, s a többségi társadalom nagyrészt elutasító, olykor kimondottan ellenséges álláspontra helyezkedik. A szerző szerint az a tény, hogy a magyarországi romák egészen a legutóbbi időszakig alacsonyabb számban vándoroltak ki, mint a csehországiak, azzal magyarázható, hogy a budapesti kormányok az utóbbi tíz évben mindig nagyobb figyelmet szenteltek ennek a kérdésnek, mint Csehország. A magyar polgári társadalom és az alapítványi hálózat is fejlettebb, mint a cseh. A roma kulturális és politikai képviselet kialakítása előrehaladottabb. Más a kulturális elit és a médiumok többségének a hozzáállása is a problémához: tekintettel a szomszédos országokban élő magyar kisebbségekre, nagyobb megértést tanúsítanak a romák gondjai iránt is. Ennek köszönhető, hogy Magyarországon a posztkommunista államokban egyedülálló kisebbségi önkormányzati rendszer jött létre, amely a romákat is magába foglalja. A kormány 2000-ben 7,2 milliárd forintot költött a romákra, de ahogy azt a roma aktivisták is hangsúlyozzák, a problémák olyan szerteágazóak, hogy ennek a többszöröse sem lenne elég. További komoly probléma, hogy erősödik a szélsőjobboldal befolyása a politikában és a sajtóban, ami nyugtalanítja a magyarországi kisebbségeket, köztük a romákat is. „A romakérdés ezért továbbra is az egyik legnagyobb akadálya Magyarország európai uniós csatlakozásának” – szögezi le az újság. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?