A világ országainak közösen kell segítő kezet nyújtaniuk Szíriának, és a kialakult válságos humanitárius helyzet megoldásához fel kell oldani a Szíria ellen az évek során bevezetett, „illegális és egyoldalú” szankciókat – nyilatkozott Vang Ji kínai külügyminiszter Badr Abdelati egyiptomi külügyminiszterrel pénteken Pekingben tartott sajtótájékoztatóján.
Kínai külügyminiszter: a világ országainak közösen kell segítő kezet nyújtaniuk Szíriának
Megerősítette, hogy Kína a szíriai konfliktus politikai megoldását szorgalmazza, és hangsúlyozta, hogy tiszteletben kell tartani Szíria szuverenitását, függetlenségét és területi integritását. A kínai külügyminiszter szerint a térség biztonságát és stabilitását egy fenntartható közel-keleti biztonsági keretrendszer létrehozásával lehetne megalapozni, amely képes kezelni a jelenlegi válságokat és megelőzni a jövőbeli konfliktusokat.
Badr Abdelati kiemelte, hogy a szíriai válság rendezéséhez elengedhetetlen egy átfogó, minden érintettet bevonó politikai folyamat, amely tükrözi az ország etnikai, vallási és kulturális sokszínűségét. A szíriai átmeneti időszak sikeressége érdekében Egyiptom támogatja egy olyan megoldás kidolgozását, amely nem zár ki senkit, és figyelembe veszi az ország társadalmi struktúráját.
A találkozón szó esett az Izrael és Libanon közötti tűzszüneti megállapodásról is, amelyet mindkét fél üdvözölt. Vang Ji hangsúlyozta, hogy a tűzszünet végrehajtása kulcsfontosságú a térség békéjének fenntartásában, és mind Kína, mind Egyiptom kész támogatni a megállapodás sikeres megvalósítását.
A két ország külügyminisztere megerősítette elkötelezettségét a Szaúd-Arábia és Irán közötti diplomáciai kapcsolatok normalizálásának folytatása mellett, amelyet 2023-ban Kína közvetített sikeresen. Egyetértettek abban, hogy e békülési folyamat fenntartása alapvető fontosságú a közel-keleti stabilitás érdekében.
A kétoldalú kapcsolatokat illetően Vang Ji hangsúlyozta, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök és Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök stratégiai irányítása alatt a két ország közötti hagyományos barátság tovább erősödött, és kölcsönösen előnyös együttműködésük egyre jobban elmélyült.
Mindketten hangsúlyozták, hogy a béke és stabilitás teljes megteremtése érdekében szükséges a nemzetközi együttműködés fokozása. Ennek részeként mindkét fél elkötelezett a BRICS szervezetbe tartozó országok (Brazília, Dél-Afrika, Oroszország, Kína, India, Egyiptom, Etiópia, Irán, az Egyesült Arab Emírségek) közötti együttműködés bővítése, valamint a multilaterális fórumokon – például az ENSZ, a Kína-Afrika Együttműködési Fórum vagy a Sanghaji Együttműködési Szervezet keretében – folytatott szorosabb koordináció mellett.
Megállapodtak abban is, hogy tovább mélyítik az Egy övezet, egy út kezdeményezés (Belt and Road Initiative, BRI) keretében megvalósuló közös projekteket. Új növekedési pólusokat kívánnak létrehozni olyan területeken, mint a megújuló energiaforrások, az űrkutatás, az elektromos járművek, az 5G hálózatok kiépítése, a mezőgazdasági technológia, a mesterséges intelligencia és a digitális gazdaság.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.