Kim Dzsong Unt újraválasztották Észak-Korea legfelső vezetőjének

Szöul |

<p>A várakozásoknak megfelelően megerősítették szerdán Kim Dzsong Un észak-koreai elnököt az ország legfontosabb döntéshozó testületének, a nemzetvédelmi bizottságnak a vezetői tisztségében.</p>

Az észak-koreai hírügynökség jelentése szerint a "történelmi pillanatot" a képviselők "kitörő éljenzéssel" fogadták az egy hónappal ezelőtt újraválasztott parlament első ülésén. A bizottság a diktatórikus berendezkedésű ország legfontosabb döntéshozó testülete, amelynek vezetői székét két évvel ezelőtt, apja, Kim Dzsong Il halála után örökölte meg a 31 év körüli vezető. (Pontos életkora nem ismert.) Phenjan szerint a Nyugat által csak látszatparlamentnek tartott legfelsőbb népi gyűlés döntése Kim újraválasztásáról az egész nép akaratát tükrözi.

A népi gyűlés szerdai ülésen Kim tisztségének megerősítése mellett személycserék is történtek. Az ország korábbi svájci nagykövetét, Ri Szu Jongot nevezték ki külügyminiszternek, aki állítólag az 1990-es években mintegy gyámja volt az akkor az alpesi országban tanuló Kimnek. Emellett a nemzetvédelmi bizottság egyik alelnökévé választották Cso Rjong He hadosztályparancsnokot, aki megfigyelők szerint Kim egyik bizalmasává kezd válni. Az alelnöki poszt tavaly decemberben üresedett meg, miután kivégezték az addig azt betöltő Dzsang Szong Theket, aki egyébként sokáig az ország második embere, egyben pedig Kim nagynénjének a férje volt.

Eltávolították ugyanakkor a bizottságból az eddig befolyásos, keményvonalas katonai vezetőnek tartott Kim Kjok Sziket, aki korábban a védelmi minisztériumot is vezette. Az észak-koreai törvényhozás évente általában csak egyszer-kétszer ül össze, ilyenkor a kormánypárt átfogó döntéseit ratifikálja. 

Ugyanakkor a mostani alkalom abból a szempontból különleges, hogy a népi gyűlés most ülésezett először a múlt havi "választások" óta. Bár a voksolásnak természetesen tétje nem volt - csak egy jelöltre lehetett szavazni, akire viszont kifejezetten kötelező volt -, megfigyelők szerint a népi gyűlés összetétele és a személycserék betekintést adhatnak a phenjani rezsimen belüli erőviszonyok alakulásába.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?