Washington/Boston/Colombo/Berlin. Készségesnek mutatkozik a hatóságokkal való együttműködésre a „cipőbombás” merénylő, akit hétfőn vezettek először bíró elé az USA-ban.
Ki lehet a „cipőbombás”?
Washington/Boston/Colombo/Berlin. Készségesnek mutatkozik a hatóságokkal való együttműködésre a „cipőbombás” merénylő, akit hétfőn vezettek először bíró elé az USA-ban. Az American Airlines légitársaság 63-as járata, egy Boeing 767-es típusú gép, fedélzetén 183 utassal és 12 főnyi személyzettel szombaton Párizsból Miami felé tartott, amikor az Atlanti-óceán fölött a turistaosztályon egy utas, akinek a cipőjéből vezeték lógott ki, gyufát gyújtott, és azt a vezetékhez tartotta. Környezetében villámgyorsan reagáltak, a légikísérők és az utasok azonnal legyűrték őt. A gép a legközelebbi repülőtéren, Bostonban szállt le. A merénylő a vizsgálóbírák előtt nyugodtnak, de szófukarnak mutatkozott. Csak többszöri felszólításra adott igenlő választ arra a kérdésre, hogy megértette-e vádat, amelynek alapján akár 20 év szabadságvesztésre és 250 ezer dollár pénzbírságra is ítélhetik. A Boston melletti Plymouth börtönében azt mondják az illetékesek, hogy a 28 éves őrizetes nem okoz semmiféle nehézséget és szófogadóan viselkedik. Folyamatos megfigyelés alatt áll, és az ilyenkor szokásos elmekórtani vizsgálatot is elvégezik rajta, mielőtt holnap újból a vizsgálóbírák elé vezetik. A merénylő valódi személyazonosságát továbbra is homály fedi, jóllehet a vádiratban – a lefülelésekor nála talált útlevél alapján – Richard C. Reid néven szerepel. A Srí Lanka-i külügyminisztérium bejelentette, hogy a férfi nem a dél-ázsiai szigetország állampolgára. A francia hatóságok először arra a következtetésre jutottak, hogy a merénylőt Tarik Razának hívják, és Ceylon szigetéről való. Londonban a Scotland Yard brit állampolgárnak valószínűsítette. Az amerikai hatóságok legfrissebb információi szerint brit apától és jamaicai anyától származik, Srí Lankán született, de felvette a brit állampolgárságot és a valódi neve Abdel Rahim. A DPA német hírügynökség jelentésében megjegyezte: továbbra sincsenek arra utaló jelek, hogy a rejtélyes merénylő mögött az al-Kaida vagy bármilyen más jelentősebb terroristahálózat állna. Egyébként Németországban keddtől kötelező jelleggel megvizsgálják az amerikai repülőgépekre felszálló összes utas lábbelijét. A francia rendőrség szerint a terrorista pentritet, egy nagy erejű, granulátum vagy por formájában előforduló robbanóanyagot csempészett fel cipőjében a fedélzetre, de a mennyiség túl kevés lett volna a repülőgép felrobbantásához.
Még vagy száz olyan ember él Nagy-Britanniában, aki hajlandó a cipőbombáséhoz hasonló tettet végrehajtani – közölte tegnap annak a londoni mecsetnek a vezetője, amelyet a merénylő rendszeresen látogatott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.