Kevés a katona Irakban

London/Washington/Bagdad. Sajtóhírek szerint Nagy-Britannia további ötezer katonát küldene Irakba. Tony Blair kormányfő tegnapi sajtóértekezletén azt mondta, erről még nem születetett döntés. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter tegnap váratlanul a közép-keleti térségbe utazott, délután megérkezett Bagdadba.

A brit külügyminiszter arra figyelmeztette a kormányfőt, hogy több ezer katonát kell kivezényelni Irakba a biztonsági helyzet javítására és az önálló kormányzás kialakításának felgyorsítására, ellenkező esetben a szövetségeseket „stratégiai léptékű kudarc” fenyegeti. Jack Straw mindezt egy belső feljegyzésben írta Tony Blairnek; a kiszivárogtatott elemzést a legnagyobb brit konzervatív napilap, a The Daily Telegraph tegnap ismertette. A feljegyzésben Straw azt írta, hogy a szövetségesek a jelenleg Irakban állomásoztatott katonai erővel nem képesek az újjáépítéshez szükséges körülmények megteremtésére, sem a biztonság fenntartására az egyre erősödő terrorista tevékenység közepette. A külügyminiszter szerint Nagy-Britanniának legalább egy 5 ezer fős dandárt kellene Irakba vezényelnie. Ez elősegíthetné Washington meggyőzését is arról, hogy növelje a jelenleg 150 ezer fős amerikai katonai kontingens létszámát – áll a bizalmas feljegyzésben.

A külügyminisztérium tegnap nem fűzött megjegyzést a The Daily Telegraph híréhez. A védelmi tárca azonban közleményben tudatta, hogy Geoff Hoon miniszter már elrendelte az iraki brit katonai jelenlét szintjének felülvizsgálatát. A tárca szerint mindazonáltal a hadszíntéri parancsnokok feladata eldönteni, hogy elegendő-e az Irakban állomásozó erő. Tony Blair kormányfő tegnapi sajtóértekezletén azt mondta, erről még nem születetett döntés.

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter váratlanul a közép-keleti térségbe utazott, ahol felkeresi az ott állomásozó amerikai csapatokat és a katonai parancsnokokkal tanácskozik. Rumsfeld újságíróknak kijelentette, hogy nincs szükség további amerikai erőkre Irakban, több értelme lenne annak, ha az iraki biztonsági erőket kibővítenék és megerősítenék. Közölte, hogy Irakban jelenleg 20–22 ezer a nem amerikai katonák száma. Kérdésre válaszolva úgy ítélte meg, hogy egy nemzetközi hadosztály talán még elkelne rajtuk kívül. Elmondta, hogy az amerikai középső parancsnokság Irakot és Afganisztánt is magában foglaló felelősségi területén több megállót is tervez.

Az USA konzultációkat kezdett a BT tagjaival egy határozattervezetről, amely multinacionális erő létrehozását irányozza elő a világszervezet égisze alatt, de amerikai parancsnoksággal. Diplomáciai források szerint a tervezetet az USA ma terjeszti a BT elé. Washingtonban azt a reményt fűzik hozzá, hogy elfogadása esetén további államok küldenek katonákat Irakba. Az arab országok, valamint India, Pakisztán, Banglades és mások vonakodnak attól, hogy kifejezett ENSZ-mandátum nélkül katonákkal járuljanak hozzá az iraki stabilizáláshoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?