Kettős öngyilkos merénylet Tel-Avivban

Jeruzsálem/Gáza/London. Huszonötre emelkedett a tegnapi jelentések szerint a vasárnap esti Tel-Aviv-i öngyilkos merényletek halottainak a száma, beleértve a két öngyilkos merénylőt is. Izraeli közlések szerint legalább százan megsebesültek, közülük háromnak válságos, négynek pedig nagyon súlyos az állapota.

Több palesztin szervezet is vállalta a felelősséget a brutális merényletértReuters-felvételA terrorcselekményt határozottan elítélte a Palesztin Hatóság. A tel-avivi merénylet elkövetését több szélsőséges palesztin szervezet is vállalta, az Iszlám Dzsihád mellett jelentkezett az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű, a Jasszer Arafat vezette Fatah mozgalomhoz kötődő fegyveres csoport, valamint az iszlám radikális Hamász fegyveres szárnya, az Ezzedin el-Kasszám is. Az al-Aksza Mártirjainak Brigádjai sajtóközleményében azt tudatta, hogy mindkét merénylő Nábluszból érkezett. A két merénylő csaknem ugyanabban a pillanatban, egymástól mintegy kétszáz méternyire robbantotta fel pokolgépét.

Válaszcsapás helikopterekkel

Az izraeli helikopterek az öngyilkos merényletekre válaszul vasárnap éjszaka tucatnyi rakétával mértek csapást Gázára, ahol megsemmisítettek egy lakatosüzemet, valamint egy palesztin rendőrőrs épületét. A támadásban az első hírek szerint nyolc palesztin sebesült meg. Emellett több tucatnyi Izraeli páncélos nyomult be Gázai övezet déli részén fekvő Rafahba, ahol kilenc palesztin sebesült meg a lövöldözésekben. Az izraeli katonák itt felrobbantottak egy lakóházat, amely gyanújuk szerint az Iszlám Dzsihád egyik általuk körözött aktivistájának otthona volt. Ariel Saron kormányfő szűkebb biztonsági kabinetje tegnap hajnalban fogadta el a hadsereg javaslatait arról, hogy megtorló csapásokat mérjenek az öngyilkos merényletekre válaszul. A kabinet elhatározta, hogy fokozza a terrorizmus elleni harcot , és rajtaüt a palesztin aktivistákon – közölte a rádió, de részleteket nem fűzött a hírhez. Benjamin Netanjahu külügyminiszter javasolta azt is, hogy száműzzék Arafatot, de ezt minisztertársai nem fogadták el.

Nem utazhatnak Londonba

A biztonsági kabinet úgy határozott, hogy megtiltja több magas rangú palesztin személyiség elutazását a Palesztin Hatóság megújításával kapcsolatos londoni tárgyalásokra. Raanan Giszin, a miniszterelnök szóvivője elmondta, döntés született három palesztin egyetem működésének felfüggesztéséről is. A bezárásra ítélt intézmények egyike minden bizonnyal a térség legnagyobb egyeteme, a Hamász egyik fő ideológiai bázisának számító nábluszi an-Nadzsáh egyetem lesz.

Gesztus a feketemunkásoknak

Slomo Benizri izraeli munkaügyi miniszter meghívta a kettős merénylet külföldi áldozatainak családtagjait, hogy utazzanak Izraelbe az állam vendégeiként. Az izraeli rendőrség adatai szerint a merényleteket Tel-Aviv olyan körzetében hajtottak végre, ahol sok vendégmunkás él. Tegnapig hat külföldi holttestét azonosították, s a sérültek között is több feketemunkás van. Izraelben mintegy 230 ezer vendégmunkás él és dolgozik, ebből 130 ezer illegálisan. Részben ők pótolják az intifáda 2000. szeptemberi kitörése óta hiányzó palesztin munkaerőt. Eli Jisai belügyminiszter felszólította az illegális munkavállalókat, hogy nyugodtan jelentkezzenek gyógykezelésre izraeli kórházakban, nem kell a kiutasítástól tartaniuk. A miniszter megígérte, hogy több hónapra szóló vízumot ad mindazoknak, akik a kettős merénylet fizikai vagy lelki áldozatai lettek, valamint azoknak a családtagoknak, akik külföldről a segítségükre siettek.

Palesztin panaszok

Száeb Erekat, a helyi kormányzati ügyek palesztin minisztere az AFP-nek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az izraeli kormány csak olajat önt a tűzre a megtorló intézkedésekkel, amelyek nem hoznak biztonságot és stabilitást Izraelnek, ellenkezőleg, a káosz és az erőszak folytatódását eredményezik. A palesztin politikus szerint a palesztin delegáció londoni utazásának megtiltása egyet jelent azzal, hogy megtiltják a békefolyamat újraindítását. Erekat felszólította a nemzetek közösségét, hogy azonnal lépjen közbe az izraeli lépések megállítására, és követelje Izrael kivonulását a palesztin területekről. A Palesztin Hatóság tegnap kapcsolatba lépett az ENSZ-szel, az USA-val, az EU-val és Oroszországgal, vagyis a Közel-Kelettel foglalkozó kvartettel, valamint több arab országgal, köztük Egyiptommal és Jordániával, hogy tájékoztassa őket „az izraeli döntések súlyosságáról”. Az Arafat vezette Fatah elhatárolta magát a merényletek kitervelőitől. Közleménye szerint az akciónak az volt a célja, hogy megtorpedózza a Fatah és más palesztin szervezetek, köztük a radikális Hamász közötti, Kairóba tervezett tárgyalásokat.

Jack Straw brit külügyminiszter tegnap sürgette az izraeli kormányt, gondolja újra azt a döntését, hogy megtiltja a palesztin illetékesek elutazását a Palesztin Hatóság megújításáról jövő keddre tervezett londoni konferenciára. Az izraeli vezetés már az újabb merényletek előtt sem pártfogolta ezt az ötletet, Saron azzal vádolta meg Blairt, hogy a konferencia megrendezésével terroristák legitimizálásában segédkezik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?