Keresik a kasmíri probléma receptjét

Katmandu/Iszlámábád/Újdelhi. Katmanduban mára halasztották a Dél-ázsiai Regionális Együttműködési Társulás (SAARC) csúcsértekezletének hivatalos megnyitását Pervez Musarraf pakisztáni elnök késése miatt. Ugyanakkor Újdelhi kizárta az indiai–pakisztáni különcsúcs lehetőségét is.

Míg Katmanduban politikai megoldást keresnek a válságra, a pakisztáni Karacsiban tegnap a feldühödött muszlimok India-ellenes jelszavakkal vonultak az utcáraTASR/AP-felvétel Musarraf tábornok tegnap Kínából indult a nepáli fővárosba, de repülőgépét a sűrű köd több órával késleltette, ami kihatott az egész programra. ĺgy a SAARC-csúcs csak ma nyílik meg, de a hét tagország vezetői tegnap este már részt vettek azon a banketten, amelyet a nepáli király, Gyanendra adott. Musarraf, aki hosszú kitérőt tett a Pakisztánnal szövetséges Kína felé, miután India január elsejétől megtiltotta a pakisztáni repülőgépek átrepülését légterén, tegnap az esti órákban megérkezett Katmanduba. Amikor megkérdezték tőle, találkozik-e Atal Behari Vadzspaji indiai kormányfővel, azt felelte, ez „csak abban az esetben lehetséges, ha mindkét félben megvan hozzá az akarat”.

India szerint viszont nem érettek a körülmények arra, hogy a SAARC-csúcs közben India és Pakisztán vezetői különtalálkozót rendezzenek a két ország közötti válság rendezésére. Az indiai külügyi szóvivő kijelentette, egy ilyen találkozóhoz „megfelelő légkör szükséges”, de hangsúlyozta: ez nem azt jelenti, hogy a párbeszéd Újdelhi és Iszlámábád között lezárult volna, ugyanakkor a jelenlegi helyzetben, amikor „a demokrácia egyik székhelyét”, vagyis az indiai parlamentet támadás érte, Pakisztán túllépett egy bizonyos határon.

A pakisztáni hatóságok kihallgatás céljából előállítottak mintegy 120 iszlám szélsőséges t, köztük az India által az újdelhi parlament elleni múlt hónapi merényletért kárhoztatott két kasmíri csoport számos tagját. Az aktivisták zömét a központi országrészben lévő Pandzsáb tartományban végrehajtott éjszakai razziákon vették őrizetbe. A Dawn című pakisztáni lap szerint letartóztattak hat olyan állítólagos terroristát is, akik az indiai titkosszolgálattól kaptak támogatást. Ezek titkos fegyverraktárak után kutattak a délnyugat-pakisztáni Kvettában. India olyan iszlám szélsőségesek támogatásával vádolja Pakisztánt, akik rajtaütéseket hajtanak végre indiai területen, jelesül a vitatott Kasmír indiai részén.

Indiai és pakisztáni csapatok tegnapra virradóra ismét aknavetőkkel és automata fegyverekkel lőtték egymás állásait a Kasmírban húzódó közös határvonalon.

Egy amerikai kormányhivatalnok azt mondta a Reutersnak, hogy Washington fontolgatja egy vezető tisztségviselő Dél-Ázsiába való kiküldését a két atomfegyverrel rendelkező rivális lecsillapítására. Az USA további lépéseket vár Musarraf pakisztáni elnöktől az iszlám fegyveres csoportok megfékezésére – tette hozzá. Az amerikai védelmi miniszter bizakodott, hogy India és Pakisztán békés eszközökkel rendezi nézeteltéréseit. „Nem hiszem, hogy háborúba bonyolódnak” – mondta Donald Rumsfeld, jelezve, hogy indiai kollégája, George Fernandes elfogadta washingtoni vizitre szóló meghívását. Tony Blair brit miniszterelnök tegnap Újdelhibe érkezett, látogatásának középpontjában nyilvánvalóan az indiai–pakisztáni feszültség enyhítése áll. Blair mindenesetre óva intett vérmes remények táplálásától. „Nincs receptem a kasmíri problémára” – mondta elutazása előtt.

Dzsanati: az USA szítja a konfliktust

Teherán. Ahmad Dzsanati ajatollah, aki az Iránban nagy hatalommal bíró Őrök Tanácsának szóvivője és vezető síita vallástudós, Teheránban elhangzott tagnapi imájában azt mondta: az Egyesült Államok szítja India és Pakisztán konfliktusát, hogy kiterjeszthesse befolyását Dél-Ázsiában. Dzsanati, aki Ali Hameneinek, az iszlám köztársaság legfőbb vallási vezetőjének egyik legközelebbi munkatársa és parlamenti képviselő, azzal is megvádolta Amerikát, hogy a terrorizmus elleni harc nevében a legundorítóbb terrorcselekményeket követi el. Dzsanati ismételten annak a nézetének adott hangot, hogy az iszlám teret fog nyerni az európai államokban, ahol a muzulmán közösségek jelenleg ébredőben vannak, a keresztény társadalmakat pedig mélyreható korrupció zilálta szét. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?