KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK

Ha belépünk az EU-ba, emelkednek majd az árak?
A csatlakozás várhatóan nem okoz majd túlzott árváltozásokat, sokkszerű árnövekedés nem várható. Iparcikkek esetén ma már nincs lényeges különbség az EU tagállamaiban alkalmazott árak és az itthoniak között, mivel évek óta teljesen szabad a külkereskedelem.

Ha belépünk az EU-ba, emelkednek majd az árak?

A csatlakozás várhatóan nem okoz majd túlzott árváltozásokat, sokkszerű árnövekedés nem várható. Iparcikkek esetén ma már nincs lényeges különbség az EU tagállamaiban alkalmazott árak és az itthoniak között, mivel évek óta teljesen szabad a külkereskedelem. E téren a csatlakozás után sem számolhatunk növekvő árhatással. Az egységes belső piac miatti nagyobb verseny és a bővülő választék esetenként még árcsökkenést is eredményezhet, és az is várható, hogy általában a termékek minősége javul. A szolgáltatási szektorban (pl. fodrász, vízvezeték-szerelő, cipész, fényképész, stb.) jelentős az árkülönbség, de így van ez az egyes tagországok között is, elsősorban a munkabérek különbsége miatt. Az árakat mindenütt a helyi kereslet határozza meg, mert a lakosság fizetőképessége is az ottani bérektől függ. Az élelmiszerárakban sem várható jelentős különbség, a verseny olcsóbb termékeket is eredményezhet.

Mit tesz az EU a munkanélküliség csökkentése érdekében?

A munkanélküliség csökkentése az EU egyik legfontosabb célkitűzése. A csatlakozás a munkanélküliség elleni harc terén várhatóan kedvező hatásokkal jár majd, ezt mutatják az Unió eddigi tapasztalatai: 1997-től napjainkig az EU-ban 10 millió új munkahelyet létesítettek, s az átlagos munkanélküliségi ráta egynegyedével csökkent.

Mennyivel lesz jobb a nyugati határtól messze élő falusi emberek sorsa, életszínvonala?

A mai tagországok között is számottevő különbségek vannak az életszínvonal, a bérek és az árak tekintetében. Rövid távon nem lehet az életszínvonal ugrásszerű emelkedésére számítani, középtávon viszont a gazdaság növekedni, az életszínvonal pedig javulni fog. A határhoz közel, illetve attól távol élők is egyformán jogosultak az EU tagsággal járó felzárkóztató támogatásokra. Azok a területek, amelyek gazdaságilag elmaradottabbak más régióknál, nagyobb támogatásban részesülnek majd az EU kasszájából. A határoktól távol eső terültek ezért több támogatást kapnak majd, mint a fejlettebb határ menti régiók.

Változnak-e a gyógyszerárak?

Csatlakozásunk önmagában nem eredményez árváltozást. Az EU-nak nincs gyógyszer átlagára, nincs egységes árrendszere. Az EU-hoz tartozó országok közül pl. a Franciaországban, Spanyolországban alkalmazott árak olcsóbbak, mint a többi országban. Az EU-ba történő belépés után is megmarad a nemzeti ár- és ártámogatási meghatározási lehetőség.

Hogyan működik a diplomák és képesítések kölcsönös elismerése?

A közösségi szabályok szerint a tagországoknak a saját állami képesítéssel egyenértékűnek kell elismerniük a másik tagországban szerzett képesítést. Ez a rendszer csak akkor működik, ha valaki azért akarja elismertetni a diplomáját, mert azt a tevékenységet, amelynek gyakorlására a diploma feljogosítja, azt egy másik tagországban gyakorolni szeretné. Tehát ha „csak” továbbtanulni szeretne, és nem elhelyezkedni, vagy egyéni vállalkozóként dolgozni, akkor továbbra is az adott ország belső előírásait kell követnie. Az elismerés kétféle megközelítésben alakult ki. Egyrészt az orvos, fogorvos, állatorvos, ápolónő, gyógyszerész, szülésznő és építész, valamint az ügyvédi szakma esetén az elismerés automatikus. Vagyis ha valaki egy másik EU tagállamban bemutatja például az orvosi diplomáját, amely hazájában feljogosította arra, hogy praktizáljon, akkor azzal minden további nélkül, elkezdhet dolgozni, még nyelvvizsgát sem írhatnak neki elő. A többi ún. „szabályozott szakma” esetén alapvető elv, hogy ha egy állampolgár az egyik EU- tagállamban megszerezte szakmai címét, akkor bármely más tagállamban is gyakorolhatja szakmáját. Ennek ellenére a diploma elismerését ezen esetekben kérvényezni kell, s ekkor a kérelmező által elvégzett tanulmányokat összevetik az célországban lévő képzéssel. Abban az esetben, ha lényeges különbségeket találnak, a kérelmezőt felkérhetik, hogy továbbképzésen vegyen részt, vagy tegyen különbözeti vizsgát. Nem „szabályozott szakma” esetén nem a közösségi jog szerint történik majd az elismerés, hanem külön honosítási eljárásban a tagállamok belső jogszabályai alapján. De ezeknél a tevékenységeknél, foglalkozásoknál (pl. az újságírás) előfordulhat, hogy nincs is erre szükség, hiszen a képesítés igazolása nélkül is el lehet helyezkedni. A diplomák elismerésében az EU tagállamaiban működő ún. NARIC központok adnak felvilágosítást: www.europa.eu.int/naric.

Használhatjuk-e majd a magyar nyelvet az EU intézményeiben?

Bármely tagállam állampolgára, amennyiben valamely ügyben az Unió intézményeihez fordul, jogosult azt az Unió bármely más hivatalos nyelvén megtenni és a választ is ezen a nyelven megkapni. Minden tagállam állampolgára ráadásul jogosult az Unió rá is vonatkozó rendelkezéseit saját országa hivatalos nyelvén olvasni. A munkaszintű megbeszéléseken az Unió intézményeiben mindazonáltal a szakértők, tisztviselők a tolmács- és fordítási költségek csökkentése és a munka hatékonyságának növelése érdekében általában az uniós alkalmazottak nagy többsége által beszélt munkanyelveket használják, így az angolt, a franciát vagy a németet.

Elveszíti-e az ország a szuverenitását az Unió tagjaként?

Nem. Az EU szuverén országok uniója. Egy adott ország kormánya megosztja bizonyos jogköreit partnereivel, pl. a nemzetközi kereskedelem területén, hogy az országnak nagyobb befolyást és előnyöket biztosítson. Minden állam rendelkezik vétójoggal egyes európai szintű, pl. a védelmi és külpolitika területét érintő döntésekben, amellyel megakadályozhatja, hogy a nemzeti érdekeit sértő döntések szülessenek. Ugyanakkor bizonyos hatásköröket az EU a regionális és helyi szintekre utalt annak érdekében, hogy a jogszabályokat az állampolgárokhoz lehető legközelebb álló szinten hozzák meg. Az átlagember mindennapjait közvetlenül érintő kérdések, mint pl. az egészségügy, szociális ellátás és oktatás, továbbra is helyi, regionális illetve országos hatáskörben maradnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?