Kabul/Berlin/Washington. Hamid Karzai, az átmeneti afgán kormány szerdán megválasztott vezetője közölte, hogy a tálibok vezetői nem kaphatnak amnesztiát, azaz: Omár molla, a tálibok szellemi vezetője sem. Karzai ugyanis tegnap általános amnesztiát hirdetett, mert szeretné elkerülni a vérbosszút.
Karzai amnesztiája Omar mollára nem érvényes
Kabul/Berlin/Washington. Hamid Karzai, az átmeneti afgán kormány szerdán megválasztott vezetője közölte, hogy a tálibok vezetői nem kaphatnak amnesztiát, azaz: Omár molla, a tálibok szellemi vezetője sem. Karzai ugyanis tegnap általános amnesztiát hirdetett, mert szeretné elkerülni a vérbosszút. Maga Omár molla nem várta meg Karzai amnesztiáját, már az előző napon telefonüzenetben kért az átmeneti kormány vezetőjétől büntetlenséget, nem csak saját részére, de a vezetésben részt vevő társai számára is. Karzai elmondta: az ügy hátterében az áll, hogy tárgyalásokat kezdtek Kandahár békés átadásáról. Karzai nem ígért semmit a tálib vezetőknek, és csak az „egyszerű tálibok” nyerhetnek bűnbocsánatot.
Kérdőjelek Kandahár körül
Ezzel függ össze az ABC News amerikai hírtelevízió jelentése arról, hogy a tálibok egyik vezetője hivatalosan is bejelentette, pénteken feladják Kandahárt, s állítólag Omár molla is jóváhagyta a lépést. A tálibok tegnap megállapodásra jutottak Nakibullah mollával – egy helyi pastu törzsi vezetővel – arról, hogy neki adják át Kandahárt. Omar molla korábban azt hangoztatta, hogy minden tálibnak haláláig kell harcolnia.
Karzai a Der Tagesspiegelnek tegnap telefonon azt nyilatkozta, hogy a tálibok hamarosan önként feladják a harcot az Északi Szövetség csapataival és az amerikai légierővel szemben. Tervei kapcsán elmondta, mint leendő kormányfőnek nincs döntési jogköre abban, bevonhatók-e a tálibok a kormányzati munkába. Erről csak a törzsi vezetők gyűlése, a Loja Dzsirga határozhat. Magánemberként azonban nem kíván együttműködni a tálibokkal. Karzai egyetlen feltételt szab a békés megadáshoz: az összes külföldi harcosnak távoznia kell Afganisztánból. A jelenlegi elnök, Burhanuddin Rabbani jövendő politikai szerepét illetően óvatosan fogalmazott. Mint mondta, erről a Loja Dzsirgának kell döntenie. A szerdán aláírt petersbergi megállapodás értelmében Rabbani nem lesz tagja az átmeneti kormánynak. Kigolyózását alighanem annak köszönheti, hogy a petersbergi értekezleten rendre megpróbált ellentmondani az ENSZ által szorgalmazott javaslatoknak és elképzeléseknek.
Bojkott az új kormány ellen
Rasid Abdul Dosztum tábornok, üzbég hadúr, az Északi Szövetség egyik legbefolyásosabb parancsnoka bojkottálni kívánja az újonnan megalakított átmeneti afgán kormányt. Dosztum elégedetlen a számukra kijelölt mezőgazdasági és ipari tárcával, hiszen pártja, az üzbég Jombes-i Melli a külügyi ügyek vezetését akarta megszerezni. A tábornok szerint a döntés pártjára nézve megalázó. Egy pastu törzsi vezető, aki részt vett a németországi tárgyalásokon, ugyancsak elégedetlenségének adott hangot. Szajed Ahmed Gailani szerint az új átmeneti kabinetben az érintett felek nem egyenlő mértékben kaptak helyet. Még élesebben fogalmazott Gulbuddin Hekmatjar, az iráni száműzetésben élő egykori afgán miniszterelnök. Szerinte a bonni Afganisztán-konferencián létrehozott átmeneti kormány az USA bábja. Hekmatjar nem vehetett részt a tanácskozáson, mert őt tartják felelősnek az 1992 és 1995 közötti polgárháborús mészárlásokért.
Rumsfeld vizsgálatot ígér
Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter tüzetes vizsgálatot ígért annak a katonai hibának a tisztázására, amelynek során szerdán egy eltévedt bomba megölt három amerikai katonát és öt tálibellenes afgán harcost, a sérültek száma összesen 38. A CNN televíziónak hangsúlyozta, hogy ez az eset nem módosítja a tervezett amerikai bombázások menetét.
Tegnap is folytatódott az al-Kaida kelet-afganisztáni barlangrendszere elleni támadás. Az afgán törzsi milíciáknak amerikai harci repülők nyújtanak légi támogatást. A hegyek gyomrában kiépített erődítményeket több száz külföldi, főleg arab, és csecsen harcos védheti. A tálibellenes erők a barlangok szabdalta hegyek közül többet elfoglaltak, és megöltek 22, bin Ladenhez hű fegyverest. A terrorizmussal vádolt milliomossal kapcsolatban azonban a tálibellenes erők egyik parancsnokának, Hazrat Alinak a szóvivője azt közölte, hogy már tovább szökhetett. Bin Laden feltehetően a Tora Borától nyugatra fekvő Spin Ghar hegység felé menekült. (o-o, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.