Berlin/Moszkva. Az Európai Unió adminisztratív könnyítésekkel kívánja elősegíteni a Kalinyingrádi terület és Oroszország közötti összeköttetés fennmaradását, ám változatlanul ellenzi „korridor” létesítését az exklávé és az anyaország között.
Kalinyingrád probléma
A német hírmagazin által megszellőztetett brüsszeli terv szerint, amelyet az Európai Bizottság dolgozott ki, az EU pénzügyi és adminisztratív segítséget kíván nyújtani ahhoz, hogy az orosz hatóságok gyorsított ütemben állíthassanak ki hamisításbiztos nemzetközi útleveleket a kalinyingrádi beékelődésben élő mintegy 970 ezer orosz lakos számára. A hivatásos gépkocsivezetők (fuvarozók) számára az unió géppel olvasható okmányokkal és egyfajta útvonalbérlettel kívánja megkönnyíteni az áthaladást lengyel és litván területen (azaz a schengeni határon) és az anyaország elérését. Az utóbbitól a Balti-tenger partján fekvő, mintegy 20 ezer négyzetkilométer kiterjedésű exklávé teljesen el lesz zárva, amint – a tervek szerint – a vele határos Lengyelország és Litvánia 2004-ben az Európai Unió tagjává válik. Tavaly mintegy hárommillió közúti határátlépést jegyeztek föl Kalinyingrád és a fenti két ország határán, a várakozási idő néha elérte a tíz órát.
Moszkva hevesen ellenzi a vízumkényszer bevezetését polgárai számára – egybek mellett azért, mert a lengyel hatóságok eddig 5 dollárt kértek az egyszeri vízumért és 14 dollárt az egész naptári évre szóló beutazási engedélyért. (Vlagyimir Jegorov, a Kalinyingrádi terület kormányzója májusban arról beszélt, hogy honfitársai számára az volna megfizethető, ha egy öt évre szóló vízum 5 euróba kerülne. Az ennél magasabb díjszabást elfogadhatatlannak nevezte a rendkívül alacsony jövedelmű oroszok számára.) Vízumrendszer helyett „közlekedő folyosókat” követel az anyaország és az exklávé között, lengyel és litván területen át. Ez viszont határozott elutasításba ütközik mind Brüsszelben, mind Varsóban és Vilniusban. Az EU illetékesei attól tartanak, hogy a „korridorokon” keresztül akadálytalanul szivároghatna be az Európai Unió (azaz Lengyelország és Litvánia) területére az orosz és a fehérorosz maffia.
Chirac Putyin mellett foglalt állást
Moszkva. Váratlan támogatást kapott a hétvégén az orosz kormány Párizstól. A francia elnök orosz kollégájával Szocsiban tárgyalva mintegy hátba támadta Brüsszelt, amikor a sajtóértekezleten kijelentette: elfogadhatatlan, hogy orosz embereknek vízumot kelljen váltaniuk, ha hazájuk egyik részéből a másikba akarnak utazni. „Ez csupán technikai probléma, amelyre olyan megoldást kell találni, hogy az ne legyen megalázó Oroszország számára” – idézték Jacques Chirac szavait a hétfői német lapok. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.