Nyilvánosságra hozta az Európai Unió a csatlakozók országjelentéseit, pontosabban már nem is országjelentésekről, hanem az integráció folyamatának értékeléséről van szó. Szlovákia négy esetben kapott pirospontot, ami uniós értelmezés szerint valójában feketepont. Emellett több kisebb figyelmeztetést is küldött Brüsszel Szlovákiának.
Jók vagyunk, de nem eléggé
Brüsszel alaposan megrótta Pozsonyt a gazdasági verseny betartása miatt is, ugyanis a kassai U.S. Steel vasmű több acélt termelt, mint az az egyezségekben szerepel, emellett az állam illegálisan segítette is a céget. Ha ezekben a kérdésekben Szlovákia nem foganatosít gyors intézkedéseket, vagyis intézkedik a jövő év május elsejei csatlakozásig, saját magának árthat. Ha Pozsony nem kezdi el teljesíteni a U.S. Steelről kötött egyezséget, a cég elveszítheti a kedvező állami támogatást, amiért Szlovákia a csatlakozási tárgyalások során oly sokat küzdött. Ha az IACS nem kezdené meg tevékenységét, az agrárvállalkozók nem kapják meg a közvetlen agrártámogatásokat, s ha az élelmiszeripari cégek nem teljesítik a higiéniai előírásokat, be kell szüntetniük a termelést.
A jelentés elején, az egyes fejezetek boncolgatása előtt általánosan jellemzi az országot. Az Európai Bizottság pozitívan értékeli Szlovákia egyre jobb makrogazdasági mutatóit, bár megjegyzi, egyes területeken jelentős egyenetlenségek tapasztalhatók. Üdvözli, hogy folytatódnak a reformok az országban, ám sürgeti a továbbiakat főleg a közfinanszírozás és a piacgazdaság törvényi biztosítása terén. Figyelmeztet továbbá az ambiciózus adótörvény rizikóira, főleg a költségvetés szempontjából. Brüsszel biztatja Szlovákiát, hogy folytassa a korrupcióellenes harcot; a korrupció ugyanis az EU szerint nyugtalanító, eltüntetésének a politika homlokterében kell lennie. A jelentés sürgeti a törvények betartását e téren, további törvényi keretet kell biztosítani az összeférhetetlenség és a lobbitevékenység terén. Brüsszel ismételten figyelmeztet a perek elhúzódására, valamint a Bírói Tanács hiányosságaira. Bár elégségesnek tartja a jogrend és a közigazgatás adminisztrációs kapacitását az EU-normák átültetésére, lát még lehetőséget a javításra. A bizottság szerint növelni kell az állami alkalmazottak számát az egyes minisztériumok integrációs osztályain.
A jelentés szövege általában kritikus, hiszen a hiányosságokra helyezte a hangsúlyt, a pozitívumokat csak rövid mondatokkal konstatálja. A szöveg célja ugyanis az elmúlt esztendőkkel ellentétben már nem az volt, hogy összehasonlítsa az ország helyzetét az egy évvel korábbival, hanem feltérképezni a felkészültséget, s azt összehasonlítani az uniós állapotokkal. Az unió reméli, hogy jövő év május elsején a lehető legjobb körülmények közt történik a bővítés, hiszen a tagjelöltek felkészültsége jelentősen javult.
Az Európai Bizottság szakemberei szerint a tagjelöltek jogrendjének körülbelül 70 százaléka teljesen rendben van, 25-26 százalékban csak kisebb problémák vannak, komoly aggodalomra a törvények 4-5 százaléka ad csak okot. Az unió jogrendje 80 ezer oldalas.
Bár az unió továbbra is fokozott figyelemmel kíséri a tagjelölteket, ez volt az utolsó jelentés róluk, hiszen fél év múlva már mind a tíz ország az EU rendes tagja lesz. Ha a most megfogalmazott kifogások szellemében a jelöltek nem tesznek a hiányosságok felszámolásáért, a csatlakozási szerződés alapján Brüsszelnek még vannak lehetőségei, s nem fog mérlegelni, hogy biztosítsa az EU politikájának és szabályainak érvényesülését az új tagországokban. (tasr, -rn-)
ORSZÁGNÉVSOR
Ország figyelmeztetés
Lengyelország 9
Málta 6
Lettország 5
Szlovákia 4
Magyarország 4
Csehország 3
Észtország 3
Litvánia 2
Ciprus 1
Szlovénia 1
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.