Lengyelország a legrosszabb tanuló

Az Európai Bizottság a tíz, jövőre csatlakozó EU-országnál összesen mintegy negyven olyan, aggodalomra okot adó kérdéskört talált, amelyek kapcsán felhívja majd ezen államokat, hogy még 2004 májusi csatlakozásuk előtt hozzanak „azonnali és döntő” lépéseket megoldásukra. A sort kilenc problémával Lengyelország vezeti.

Az Európai Bizottság a tíz, jövőre csatlakozó EU-országnál összesen mintegy negyven olyan, aggodalomra okot adó kérdéskört talált, amelyek kapcsán felhívja majd ezen államokat, hogy még 2004 májusi csatlakozásuk előtt hozzanak „azonnali és döntő” lépéseket megoldásukra. A sort kilenc problémával Lengyelország vezeti.

A sor végén Szlovénia és Ciprus áll, amelyeknek mindössze egyetlen problémát kell megoldaniuk, Szlovéniának az egészségügyi területre vonatkozó diplomák kölcsönös elismerése kapcsán. Ugyanezt a hiányosságot egyébként a bizottsági jelentés több más országnál (Észtország, Lettország, Csehország) is felpanaszolja.

Egy másik, általánosabb jellegű probléma az EU mezőgazdasági támogatásainak fogadásához szükséges nemzeti kifizető hivatalok felállításának késlekedése: ez a dokumentumtervezet szerint különösen négy országot, Szlovákia mellett Magyarországot, Lengyelországot és Máltát érinti.

Lengyelországot bírálja a jelentés a többi között az állategészségügyi ellenőrzések hiányosságai, valamint a halászati kérdések uniós normához igazodásának késlekedése miatt is.

A lengyelek után a második „legrosszabb tanuló” Málta, ahol a bizottság hat problémát említ: ide tartoznak például a hajóépítési szektor átszervezésének és a tengeri biztonság garantálásának kérdéskörei. Ezt követően jön Lettország (5 probléma), Magyarország és Szlovákia (egyaránt 4-4 probléma), Csehország és Észtország (3-3 probléma), Litvánia (2 probléma) és végül Szlovénia (1 probléma). Az előzetes hírek szerint Csehországot négy pontban kellett volna elmarasztalnia, de végül csak három feketepontot kapott.

Az Agence Europe nevű, európai uniós kérdésekre szakosodott brüsszeli hírügynökség szerint az Európai Bizottság a kétségtelen hiányosságok ellenére egyelőre nem fog bejelenteni egyetlen konkrét „védzáradékot”, azaz átmeneti korlátozást sem a belépő országokkal szemben. (Erre a csatlakozási szerződés lehetőséget ad, ha az érintett ország valamilyen területen nem teljesíti a közösségi szabályokat.) Azt reméli ugyanis, hogy a bírálatoknak meglesz a hatása, s a hiányosságok még a jövő év május elsejei belépés előtt rendeződnek.

A bizottság szintén jelentésben értékelte a három tagjelölt ország, Románia, Bulgária és Törökország előrehaladását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?