<p>A Rosszija-24 orosz televíziós csatorna élő adásban közvetítette a 2011. szeptember 7-én Jaroszlavlban lezuhant repülőgép balesetének műszaki körülményeit vizsgáló jelentés ismertetését.</p>
Jaroszlavli tragédia - ismertetik a vizsgálati jelentést
A pilóták hibája és a légitársaság gondatlansága vezetett a szeptember 7-én Jaroszlavlban történt repülőgép-szerencsétlenséghez - állapította meg a katasztrófa műszaki okait vizsgálóbizottság, amely szerdán ismertette jelentését.
A másodpilóta vérében a repülőgép vezetését kizáró gyógyszert, Fenobarbitalt találtak - jelentette be élő televíziós közvetítésben a vizsgálatot elvégző műszaki bizottság elnöke. A szer a központi idegrendszer működését megbénítja, ezért a pilóták számára tiltott a használata. Az Államközi Repülési Bizottság műszaki vizsgálatot végző testülete azt is megállapította, hogy a lezuhant repülőgépet működtető cég, a Jak-Szervíz sem biztosította a megfelelő körülményeket.
A pilóták egy sor hibát követtek el felszállás előtt - mint azt a szerencsétlenül járt Jak-42-es fekete doboza és roncsainak vizsgálata során kiderítették. A 44 áldozattal járó baleset okait ismertetve a sajtótájékoztatón bemutatták azt a videofelvételt, amelyen rekonstruálták a gép felszállása előtti perceket, és lejátszották az irányítótorony és a pilóták közötti, valamint a repülőgép személyzetének beszélgetését. Kiderült, hogy a kabinban nem végezték el az ilyenkor kötelező eljárást, azaz nem mérték fel a repülési paramétereket, s közvetlenül a felszállás előtt a fékrendszert hozták működésbe - mondta el a vizsgálóbizottság elnöke.
A fekete doboz felvételein az is hallatszott, hogy észlelve a bajt, a személyzet egyik tagja megpróbált közbelépni, de a kapitány a felszállás mellett döntött, miközben vagy ő, vagy a másodpilóta lába a féken volt. Emellett a pilóták helytelenül alkalmazták a Jak-40-es repülőgépen alkalmazott rutinszerű eljárásokat, amelyen előtte rendszeresen repültek, míg a lezuhant Jak-42-es típusú gépet alig ismerték. A légitársaságnak nem volt szimulátora, s nem biztosította a személyzetnek a Jak-42-es géppel való repülési ismeretek elsajátítását, súlyosan megsértve ezzel az érvényben lévő szabályozást.
A szerencsétlenül járt repülőgép műszaki állapotának vizsgálata kiderítette, hogy a gépen sem a motor, sem a fékrendszer nem mondta fel a szolgálatot, a gépet megjavították a katasztrófa előtt.
A vizsgálóbizottság nem nevezte meg név szerint, ki volt a felelős a hibás döntésekért, mivel Az Államközi Repülési Bizottságnak ez nem feladata - közölte a testület elnöke, Tatjana Anogyina.
A szerencsétlenül járt pilóták családtagjai és kollégái nem értenek egyet a műszaki vizsgálóbizottság megállapításaival, és új, független vizsgálatot követelnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.