<p>Tűz ütött ki a japán fővárostól északra fekvő Fukusima atomerőmű egyik reaktorában, és az erőmű körzetében jelentősen megnőtt a sugárzás - jelentette be kedden tévébeszédben Kan Naoto japán kormányfő. Az orosz hadsereg "szükség esetén" kész evakuálni a katonáit, azok családját és a civil lakosságot a Kuril-szigetekről és Szahalin szigetéről, ha a térségben romlana a sugárzási helyzet.</p>
Japán a földrengés után - a legfrissebb hírek egy helyen
Hírek szerint robbanás következtében gyulladt ki a 4-es reaktor.
"Jelentős a kockázata" annak, hogy további radioaktív részecskék szabadulnak ki a reaktorokból - mondta a miniszterelnök.
Edano Jukio, a kabinet főtitkára, kormányszóvivő azt mondta, az egészségre káros a sugárzás szintje az erőműnél, és a szivárgás miatt egyre növekszik. Az erőműtől távolabb alacsonyabb a radioaktivitás - fűzte hozzá.
Kan Naoto fölszólította az atomerőmű 30 kilométeres sugarában élőket, hogy maradjanak otthon, és zárkózzanak be.
A felhívás lényegében a Fukusima-1 atomerőműtől 20 kilométernél távolabb lakókra vonatkozik, mert azt a 200 ezer embert, aki az erőmű 20 kilométeres körzetében lakik, már szombaton fölszólították, hogy hagyja el lakóhelyét. Tíz kilométeres körben evakuálták a Fukusima-2 erőmű környékét is.
Előzőleg, helyi idő szerint nem sokkal reggel 6 óra után robbanás következett be a Fukusima-1 kettes számú reaktorblokkjában. A detonáció következtében sugárzó anyag került a szabadba, amelyet hírek szerint déli irányba, a főváros, Tokió felé sodor a szél. A 8,5 milliós metropolis - amelynek tágabb körzetében több mint 35 millióan laknak - 250 kilométernyire délre van a Fukusima atomerőmű-komplexumtól.
A tokiói francia nagykövetség közlése szerint, "csekély" radioaktív tartalmú felhő tart a japán főváros felé. Aggodalomra semmi ok - közölte a képviselet, amely ugyanakkor fölszólította a Tokióban tartózkodó franciákat, hogy maradjanak otthon. A szennyezés közép-európai idő szerint a reggeli órákban érheti el a metropolist, ha addig nem változik meg a szélirány - derült ki a nagykövetség közleményéből.
Közben új hivatalos adatokat közöltek az atomerőmű zavarait is előidéző pénteki természeti csapás, a szigetország északkeleti partvidékét sújtó földrengés és az azt követő szökőár halálos áldozatairól. E szerint 2414-en vesztették életüket, és 3118 embert tartanak nyilván eltűntként. Becslések szerint tízezernél is több emberéletet követelhetett a természeti katasztrófa.
A fukusimai atomerőműnél bekövetkezett drámai fejlemények miatt az előző napi jelentős veszteségek után kedden újabb hat százalékot zuhant, és a lélektani 9 ezer pontos határ alá süllyedt a tokiói értéktőzsde Nikkei-indexe. (MTI)
Az orosz hadsereg kész evakuálni a Kuril-szigetek és Szahalin lakosságát
Az orosz hadsereg "szükség esetén" kész evakuálni a katonáit, azok családját és a civil lakosságot a Kuril-szigetekről és Szahalin szigetéről, ha a térségben romlana a sugárzási helyzet a Fukusima-1-es atomerőműben bekövetkezett újabb robbanások miatt - közölte kedden a hadsereg távol-keleti körzetének egyik szóvivője.
A Ria Novosztyi hírügynökség által idézett szóvivő szerint, ha szükségessé válna az evakuálás, a hadsereg a csendes-óceáni flotta hadihajóit és katonai repülőgépeit is mozgósítja majd, tekintettel az érintett távol-keleti szigetek korlátozott szállítási kapacitásaira.
A hírügynökség ezzel párhuzamosan beszámolt arról, hogy az orosz távol-keleti térségben vasárnap óta megugrott a radioaktív sugárzás következményei ellen ajánlott, jódot tartalmazó gyógyszerkészítmények eladása.
Orosz illetékesek szerint a Fukusimától mintegy 800 kilométerre észak-nyugatra fekvő Vlagyivosztokban helyi idő szerint kora délután enyhén, óránként 1 mikroröntgennel magasabb sugárzási szintet mértek a hat órával korábbi eredménynél, vagyis a sugárzási szint még a normális kereteken belül van az orosz Távol-Kelet legnagyobb városában. (MTI)
Kína hazaszállítja állampolgárait a veszélyeztetett térségből
Kínában nem nőtt a sugárzás, Japánban viszont a legsúlyosabban érintett térségből evakuálják a kínai állampolgárokat - derül ki a kínai hatóságok keddi nyilatkozataiból.
A tokiói kínai nagykövetség honlapjának sürgős közleménye szerint megkezdték a kínaiak kimenekítését; a felhívásban a lépést a helyzet komolyságával és a bizonytalansággal indokolják; a honfitársaktól nyugalmat, az utasítások betartását és együttműködést kérnek.
A kínai környezetvédelmi tárca arról biztosította a közvéleményt, hogy szoros figyelemmel kíséri a fukusimai atomerőműnél bekövetkezett baleset fejleményeit, megerősítette a sugárzás mérését, és ígérete szerint ezekről folyamatosan frissített tájékoztatást fog adni. (MTI)
Nem veszélyezteti az európaiak egészségét a japán reaktorkatasztrófa
Nem veszélyezteti az európaiak egészségét a japán reaktorkatasztrófa - mondta kedden Brüsszelben az Európai Bizottság szóvivője.
"Jelenleg semmi nem utal arra, hogy a radioaktív szennyeződés elérhetné a világ Japánon kívüli részeit, és különösen nem az EU-t" - jelentette ki az uniós végrehajtó testület sajtótájékoztatóján Olivier Bailly.
Közölte, hogy Japán a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségen keresztül tájékoztatást adott a helyzetről, de segítséget nem kért. Bailly szerint azonban az unió kész a segítségnyújtásra, ha annak szükségessége felmerül. Az Európai Bizottság - tette hozzá - tudomással bír arról, és támogatja is, hogy a tagállamok nagy többsége azt ajánlotta polgárainak, ha tehetik, halasszák el utazásukat Japánba.
Marlene Holzner, aki Günther Oettinger energiaügyi EU-biztos szóvivője, ugyanezen a sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy Oettinger a nap folyamán megbeszélést tart tagállami miniszterekkel és nukleáris biztonsági illetékesekkel. Azt vitatják meg, hogy milyen esetleges biztonsági "stressz teszteknek" lehetne alávetni az európai atomerőműveket. A szóvivő ugyanakkor "felettébb valószínűtlennek" mondta azt az eshetőséget, hogy Európában is a japánhoz hasonló erősségű földrengés történjen. (MTI)
Újabb földrengés
A hétfokú japán skálán mérve hatos erejű földrengés volt Tokiótól délnyugatra kedd este.
A pénteki, pusztító erejű földrengés a japán fővárostól északkeletre volt. A meteorológiai intézet most nem adott ki riasztást cunami eshetőségére. Az új rengés központja Sidzuoka prefektúrába esik. (MTI)
Hivatalosan 3373 a halálos áldozatok száma
Az újabb, de nem végleges hivatalos jelentés szerint bizonyítottan 3373 halálos áldozata van a Japánt pénteken megrázó földrengésnek és a nyomában pusztító cunaminak.
A szigetország rendőrségének kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint az eltűntek száma 6746, a sebesülteké pedig 1897.
A hatóságok aggodalmai szerint a halálos áldozatok száma meghaladhatja a 10 ezret, mivel nagyon sokan tűntek el.
Naponta újabb és újabb holttestek kerülnek elő. Az egyik leginkább sújtott Mijaga prefektúra rendőrfőnöke közölte: bizonyos abban, hogy csak ebben a kormányzóságban több mint 10 ezren haltak meg.
A kereső-mentő alakulatok kedden úgy vélték: négy nappal a katasztrófa bekövetkezése után egyre kevesebb az esélye annak, hogy túlélőkre bukkanjanak. Bár némi reményt nyújt az, hogy kedden Ivate, illetve Mijaga kormányzóságban egy 70 éves nőt és egy meg nem határozott korú férfit emeltek ki élve a romok közül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.