<p>Az ukrán ellenzék több ezer híve tüntetett szombaton Kijev belvárosában Viktor Janukovics elnök ellen, azzal vádolva a kormányzatot, hogy a Kreml (az orosz vezetés) kívánságait teljesíti és elnyomja az ellenzéket.</p>
Janukovics ellen tüntettek Kijevben
A Nyugat-barát ellenzék erőinek, köztük a volt miniszterelnök Julija Timosenko vezette Batykivscsina (Haza) pártnak a felhívására mintegy hatezer ember gyűlt össze a Szent Szófia székesegyház előtti téren Ukrajna 92 évvel ezelőtti egyesítésének ünnepén. Transzparenseiken olyan jelszavak álltak, mint hogy "Nem a politikai terrorra", "Le Janukoviccsal, le (a miniszterelnök Mikola) Azarovval".
A 2010. eleji elnökválasztáson Janukoviccsal szemben alulmaradt Julija Timosenko, aki ellen nemrég vádat emeltek a hatóságok hatalommal való visszaélés és sikkasztás címén, a téren elhangzott beszédében azt kérdezte a tiltakozóktól, készek-e az utcára vonulni a rezsim ellen.
Egy másik szónok ezt hangoztatta: "A hatalom háborút folyat ellenünk."
Bírálói azzal vádolják a 2010 februárja óta hatalmon lévő Janukovics elnök kormányát, hogy hajszát folytat az ellenzéki vezetők, militáns nacionalisták és emberi jogi aktivisták ellen. A Nyugat aggodalmát fejezte ki az Ukrajnában tapasztalható "szelektív igazságszolgáltatás" miatt.
A szombati tüntetés rendbontás nélkül zajlott le, noha Anatolij Mohiljov belügyminiszter előzőleg azt állította, hogy a belügyi tárcának információi vannak egy január 22-re tervezett kijevi "vérontásról", s felszólította minden tömegrendezvény szervezőit, hogy tegyenek meg mindent a rendbontások elkerüléséért.
Viktor Janukovics elnök szombaton, az Ukrajna nemzeti palotában megtartott ünnepi rendezvényen ismét kijelentette, országának stratégai célja, hogy megteremtse az európai uniós csatlakozáshoz szükséges feltételeket.
"Magunk mögött kel hagyni a globális hatalmi centrumok közötti választás téves útját" - mondta, s úgy vélekedett, olyan politikát kell kialakítani a kulcsfontosságú partnerekkel, amely a nemzeti érdekek védelmére irányul.
A nacionalista erők hátországának számító nyugati, valamint a döntően orosz ajkúak lakta keleti és déli országrészre tagolt Ukrajna államfője beszédében azt mondta, hogy az ország korszerű állammá alakításához népszerűtlen reformokat kell keresztülvinni, s emiatt a nemzet egysége újra hatalmas jelentőségre tesz szert. Egyúttal azt hangoztatta, hogy vezetésével "az elmúlt húsz évben először sikerült politikai stabilitást" teremteni az országban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.