<p>Kairó. Az iszlamisták által a harag napjának kikiáltott péntek – amikor több mint 170-en haltak meg – után rögtön szombaton megkezdődött a harag hete, legalábbis a Muzulmán testvériség szerint. Eközben az átmeneti kormány feje a Testvériség betiltását kezdeményezte.</p>
Itt a harag hete – még hány halott lesz?
ÖSSZEFOGLALÓ
Hádzim el-Beblávi miniszterelnök a nem kormányzati szervezetek működésének engedélyezéséért felelős szociális ügyi miniszternek tett javaslatot a Muzulmán Testvériség feloszlatására jogi úton. A kormány – és főleg a hadsereg – „tanulmányozza a kérdést” – közölte Serif Sauki kormányszóvivő. Az 1928-ban alapított Testvériség működését először 1954-
ben tiltották be, az akkori kormányzat fel is oszlatta a szervezetet. Hoszni Mubarak elnöksége (1981–2011) alatt a testvériség illegalitásban működött.
Véres volt a péntek is
Megfigyelők szerint teljesen megmerevedtek a frontvonalak az iszlamisták és a fegyveres erők, valamint az ideiglenes kormány között. Ezért volt meglepetés: Testvériség biztonsági okokból váratlanul lemondta a tegnapra időzített tüntetéseket Kairóban, miközben a hadsereg bejelentette: nem fogja tétlenül nézni, ha bárki is erőszakhoz folyamodna. A kormány szerint péntek óta 173 civil halt meg a különféle összecsapásokban, a sebesültek száma mintegy 1330. A halottak között van Mohamed Badienak, a Muzulmán Testvériség vezetőjének egyik fia is. A véres szerda óta felerősödött összecsapásokban több mint 750-en vesztették életüket, közöttük 57 rendőr.
Közben az új vezetésben is repedések mutatkoznak. A Testvériség betiltását Beblávi azzal indokolta, hogy „nem lehet megbékélés azokkal, akiknek vértől ragad a kezük”. Nem ért vele egyet Musztafa Hegazi, Adli Manszúr ideiglenes elnök tanácsadója, aki kiemelte: a Muzulmán Testvériség is „részt vehet az egyiptomi nép jövőbe tartó békés menetében”.
Marad a kemény kéz
Szombaton késő este és tegnap hajnalban gyilkosság, gyilkossági kísérlet, illetve terrorizmus vádjával indítottak vizsgálatot a hatóságok a Testvériség 250 tagja ellen. A biztonsági erők mindannyiukat a súlyos pénteki összecsapások során vették őrizetbe. Egyébként csak pénteken ezer embert tartóztattak le. Megfigyelők szerint a hatósági vizsgálatok, a rendkívül súlyos vádpontok azt jelzik, hogy az ideiglenes kormány a kemény kéz politikája mellett döntött a Muzulmán Testvériséggel szemben.
Védelmébe vette a hadsereget és élesen bírálta a Muzulmán Testvériséget az egyiptomi forradalmi ifjúsági mozgalom, a Tamarud (Lázadás) vezetője. A 28 éves Mahmúd Badr a Reutersnek az USA címére pedig kijelentette: „Obama ne tanítson bennünket arra, miként foglalkozzunk a Muzulmán Testvériség terrorizmusával. Az amerikai elnök megtarthatja az Egyiptomnak szánt segélyeket, és mehet a pokolba.”
Háború egy mecsetért
A harag hetének első napján, szombaton az volt a legfőbb hír, hogy a rendőrség délután kiürítette az iszlamista hívek által elfoglalt kairói al-Fath mecsetet. Ezt a belvárosi imaházat pénteken éjszaka zárták körül a rendfenntartó erők, mivel oda húzódott vissza a Testvériség híveinek egy csoportja. Az iszlamisták a mecsetben ideiglenes halottasházat létesítettek. A környék lakói ütlegekkel fogadták a rendőrök által a mecsetből kivezetett iszlamistákat.
Elnapolt Mubarak-per
Pár perc után szombaton a bíróság augusztus 25-re napolta el Hoszni Mubarak volt elnök büntetőperének tárgyalását. A vádlott, valamint szintén perbe fogott egykori belügyminisztere, Habíb el-Adli nem volt jelen a tárgyaláson. Ügyvédeik szerint a feszült helyzet miatt nem volt lehetséges a vádlottak biztonságos beszállítása a bíróság épületébe. A 85 éves Mubarak elleni első perben a bíróság életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte a vádlottat, azonban a semmítőszék új tárgyalást írt elő, amely idén májusban kezdődött. A Mubarak bukásához vezetett „forradalomban” 850-
en haltak meg.
Uniós fenyegetés
Az EU felülvizsgálja kapcsolatait Egyiptommal, ha nem vetnek véget az erőszaknak, és nem indul újra a politikai párbeszéd. Ez a lényege annak a közleménynek, amelyet tegnap adott ki Manuel Barroso, az EB és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke. „A helyzet további eszkalációjának beláthatatlan következményei lehetnek mind Egyiptomra, mind a térség országaira nézve. Az erőszak, a gyilkolás indokolhatatlan és tűrhetetlen. Az emberi jogokat tiszteletben kell tartani. A politikai foglyokat szabadon kell engedni” – áll a közleményben.
Kairó nem enged
A nyugati bírálatok ellenére sem adja fel eddigi kemény irányvonalát a Muzulmán Testvériséggel szemben az ideiglenes kormány – erősítette meg tegnap az egyiptomi külügyminiszter. Nábil Fahmi a sajtónak kifejtette, a kormányra hárul a jog és a rend biztosításának a feladata, s ettől az irányvonaltól még akkor sem hagyja eltántorítani magát, ha törlik a külföldi fejlesztési programokat. „A segítség törlésére vonatkozó minden fenyegetést elutasítunk” – szögezte le. Az EU 28 országának nagykövetei ma tanácskoznak arról, milyen európai reakcióra van szükség az egyiptomi vérontással kapcsolatban. Fahmi azt is üzente Brüsszelnek, hogy Egyiptomban fegyveres csoportok terrorizálják a lakosságot. (MTI, TASR, SITA, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.