Ismét ballisztikus rakétát lőttek ki a jemeni síita lázadók

Dubaj |

<p>Ismét ballisztikus rakétát lőttek ki a síita húszi lázadók Szaúd-Arábia területére csütörtökön, a felkelők szerint a rakéta célt ért, míg a szaúdi hatóságok azt állítják, hogy a légierő elfogta a fegyvert.&nbsp;</p>

A lázadók által működtetett el-Maszira televízióban a húszik közölték, hogy a kilőtt rakéta "eltalálta katonai célpontját" Szaúd-Arábiában. "Megerősítjük, hogy a ballisztikus rakétakísérlet sikeres volt, a rakéta elérte katonai célpontját Szaúd-Arábiában" - közvetítette a húszik üzenetét az el-Maszira.

A húszi vezetés korábban további rakétatámadásokkal fenyegette meg Rijádot a Jemen elleni blokádja miatt. 

A szunnita olajmonarchia légvédelmi ereje azonban azt közölte, hogy sikeresen elfogták a rakétát - tudatta a szaúdi al-Arabíja hírtelevízió.

A húszik november elején lőttek ki ballisztikus rakétákat a vahhábita királyság irányába, de a szaúdiak időben megsemmisítették őket. A jemeni felkelők a támadást azzal indokolták, hogy a Szaúd-Arábia vezette, a jemeni háborúba beavatkozó arab koalíció blokádjára adtak választ. Rijád azonban megtorlásként megszigorította a jemeni repülőterekre és kikötőkre korábban elrendelt blokádját, és bombázta a felkelők kezén lévő fővárost, Szanaát.

A koalíció szerint a ballisztikus rakétát a húszik Irántól kapták, vagy legalábbis Teherán segítségével fejlesztették ki, magas rangú szaúdi tisztségviselők pedig "háborús cselekedet" elkövetésével vádolták meg a perzsa államot.

Rijád - feltehetően nemzetközi nyomásra - a hétvégén lazított a blokádon, szabad utat engedve a segélyszállítmányok beszállításához a humanitárius katasztrófa szélére sodródott Jemenbe. A húszik újabb ellenséges lépése miatt azonban felmerül annak veszélye, hogy Szaúd-Arábia ismét megtorló intézkedéseket fog hozni - vélik megfigyelők.

Szaúd-Arábia 2015 márciusa óta avatkozik be a jemeni konfliktusba, amely a nemzetközileg elismert jemeni kormány és a húszik között zajlik. Rijádot számtalanszor bírálták amiatt, hogy jemeni bombázásainak rengeteg civil áldozata van, a koalíció jelenléte pedig csak rontott a jemeniek életkörülményein.

Jemen folyamatosan humanitárius katasztrófával néz szembe azóta, hogy az arab koalíció beavatkozott a 2014-ben kirobbant konfliktusba. Az ország 27 millió lakosából 17 millió szenved élelmiszerhiánytól a háború sújtotta országban, közülük hétmillió már gyakorlatilag éhezik. Az olajban gazdag, de a régió legszegényebb országának számító Jement ráadásul kolerajárvány is sújtja, mintegy 945 ezren betegedtek meg.

A jemeniek szenvedését az is súlyosbíthatja, hogy értesülések szerint a húszik és szövetségeseik, az Ali Abdullah Száleh volt jemeni elnökhöz hű erők összecsaptak Szanaában, miután - egyelőre nem teljesen tisztázott okokból - elmérgesedett egy vita az érintett felek között.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?