<p><span style="font-size: 11.9999990463257px;">Ipari méretekben fosztogatja a szíriai és iraki régészeti lelőhelyeket az Iszlám Állam, a talált műkincseket pénzért kereskedőknek adják tovább - mondta Irina Bokova, az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) vezetője.</span></p>
Ipari méretekben fosztogatja a szíriai és iraki műemlékeket az Iszlám Állam
London |
A politikus egy szakemberekkel folytatott londoni megbeszélésen csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy Irak nagyjából 10 ezer hivatalosan elismert régészeti lelőhelyének mintegy ötöde található az Iszlám Állam uralma álló területeken. Ezeket súlyosan kifosztották, és több ezer további helyszín esetében nem világos, mi történik. Szíriában több lelőhelyet olyan mértékben leraboltak, hogy többé semmilyen értéket nem jelentenek a történészek és a régészek számára. Emellett az UNESCO vezetője aggodalmának adott hangot a Líbiában található helyszínekkel kapcsolatban is. A terrorszervezet által kikiáltott kalifátus területe többet is magába foglal a Föld régészetileg legértékesebb helyszínei közül: itt épültek az ókori asszír birodalom fővárosai, a régióban virágzott a görög-római civilizáció, valamint muszlim és keresztény felekezetek éltek egymás mellett évszázadokon át. Az Iszlám Állam fegyveresei korábban több videót is közzétettek, amelyekben műkincseket pusztítottak el, ugyanis ezek nézetük szerint a bálványimádás jelképei. "Az Irakban és Szíriában ma látható szándékos pusztítás a jelenkori történelemben eddig példátlan szintet ért el" - hangsúlyozta Irina Bokova, hozzátéve, hogy a múzeumok és lelőhelyek szisztematikus kifosztása, főleg Irakban, "ipari mértéket öltött". Véleménye szerint a "kulturális tisztogatás" az emberiség közös gyökereinek elpusztítását tűzte ki célul, emellett a fegyveresek bevételi forrásként is tekintenek a műkincsekre. A harcosok helyi földművesekkel végeztetik a lelőhelyek feltárását, az előkerült tárgyak pedig közvetítők útján végül magángyűjtőknél kötnek ki a világ különböző pontjain. Mint fogalmazott, az Iszlám Állam rájött, hogy pénzügyileg kedvező lehet ez a fajta tevékenység, így megpróbálnak minél többet profitálni a műkincs-kereskedelemből. Ugyan a műholdas felvételek segítik az UNESCO-t megérteni, mi történik a régió lelőhelyeivel, néhány helyszínről készült képeken csupán az illegális ásatások eredményeként ott maradt több száz gödör látható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.