ÖSSZEFOGLALÓMadrid. Úgy tűnik, hiába jelentette be szombaton a spanyol kormányfő, hogy nyilvánosságra hozza adóbevallásait és vagyonnyilatkozatait.
Inog Rajoy alatt a bársonyszék
ÖSSZEFOGLALÓ
Madrid. Úgy tűnik, hiába jelentette be szombaton a spanyol kormányfő, hogy nyilvánosságra hozza adóbevallásait és vagyonnyilatkozatait. Mariano Rajoy tagadta, hogy törvénytelen módon kapott volna pénzt a pártjától.
Az El Mundo napilap két hete megszellőztette: a kormányzó spanyol Néppárt számos tagja két évtizeden át jelentős összegeket kapott a párt pénztárosától. Az El País csütörtökön már konkrét neveket említett, így megnevezte magát Rajoyt is azok között, akik – a párt titkos könyvelése szerint – feketén jutottak pénzhez különféle vállalatoktól. A lapban közölt feljegyzésekben időnként vezetéknevek, máskor csak nevek kezdőbetűi vannak, így 1997-ben például J. M.-é, amikor is José Maria Aznar volt a Néppárt feje, majd egy évvel később miniszterelnök. Az összegek tételesen szerepelnek, eleinte pesetában, majd 2002-től euróban. M. Rajoy negyedévente 2,1 millió pesetát, majd 6500 eurót kapott a titkos jegyzetfüzetek szerint.
A Néppárt vezetésének szombati, rendkívüli ülésén a kormányfő kijelentette, soha nem kapott és nem is osztott szét fekete pénzt. Hangsúlyozta: nem azért választotta a politikát hivatásául, hogy pénzt keressen vele. Leszögezte, téved, aki azt hiszi, hogy „e zaklatás miatt lemond a miniszterelnöki tisztségről”. Mariano Rajoy 2004 óta vezeti a spanyol Néppártot, s 2011 óta tölti be a miniszterelnöki tisztséget.
Az új, Gürtel néven elhíresült korrupciós ügyről a konzervatív El Mundo azt írta, értesülése szerint Luis Bárcenas, a Néppárt pénztárosa – akiről a sajtó nemrégiben kiderítette, hogy 2009-ig Svájcban 22 millió eurós számlát vezetett –, a múlt évtized végéig húsz éven át 5–15 ezer euróval egészítette ki számos képviselő, köztisztviselő és más funkcionárius fizetését, mégpedig magáncégektől származó bevételekből.
Az El País a bűnösök között említette María Dolores de Cospedalt, a Néppárt jelenlegi főtitkárát, az ő elődjeit, Francisco Álvarez Cascost, Javier Arenast és Ángel Acebest.
A miniszterelnök, elismerve, hogy a sajtóban megjelent információk nagy botrányt robbantottak ki, azzal vádolta meg a dokumentumok kiszivárogtatóit, hogy „kényes pillanatban veszélyes helyzetet és instabilitást” akarnak teremteni Spanyolországban. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.